Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18°C
Parçalı Bulutlu
İstanbul
18°C
Parçalı Bulutlu
Per 17°C
Cum 19°C
Cts 19°C
Paz 18°C

Türkiye’nin İşletim Sistemi PARDUS

Türkiye’nin İşletim Sistemi PARDUS Açık kaynak kodlu yerli işletim sistemidir. Pardus işletim sistemi dağıtımının adı, Anadolu Parsı’nın bilimsel adı olan “Panthera Pardus Tulliana”dan gelecek şekilde seçilmiştir…

Türkiye’nin İşletim Sistemi PARDUS
06.08.2021
A+
A-

Türkiye’nin İşletim Sistemi PARDUS

Debian GNU/Linux temelli Özgür ve Açık Kaynak kodlu bir işletim sistemidir. PARDUS İnternet üzerinden ücretsiz olarak indirilebilmekte ve kurulabilmektedir. Kişisel veya kurumsal kullanımlar için Pardus’un rekabet edebilir ve sürdürülebilir bir işletim sistemi haline getirilmesi için TÜBİTAK ULAKBİM bünyesinde geliştirme ve idame çalışmaları devam ettirilmektedir.

Pardus’un, kamu kurum ve kuruluşları ile KOBİ’lerde kolay yaygınlaştırılabilmesi için kurumsal ihtiyaçları karşılayan Açık Kaynak kodlu alt projeleri bulunmaktadır. Lider Ahenk Merkezi Yönetim Sistemi, Engerek Kimlik Yönetim Sistemi, Ahtapot Bütünleşik Siber Güvenlik Sistemi, Etkileşimli Tahta Arayüz Projesi (ETAP) bunların başlıcalarıdır.

Pardus Tarihçe

Türkiye'nin İşletim Sistemi PARDUS

Pardus işletim sistemi dağıtımının adı, Anadolu Parsı’nın bilimsel adı olan “Panthera Pardus Tulliana”dan gelecek şekilde seçilmiştir.

Pardus projesine yönelik ilk çalışmalar 2003 yılında Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (BİLGEM) bünyesinde başlamıştır. Öncelikle gereksinimler, dünyadaki benzer uygulamalar, ülkenin bilgi teknolojisi alanındaki insan kaynağı, yerel yazılım sanayinin yetenekleri ve rekabet unsurları incelenmiştir. Elde edilen bulgular ışığında, 2003 yılı yazında, somut planlamalara başlanmıştır. Mevcut işletim sistemleri, başta Linux olmak üzere incelenmiş, açık kaynak yazılım metodolojisi ve özgür yazılım felsefesi incelenmiş. Bu incelemeler sonucunda, 2003 yılı güzünde, Linux temelli, açık kaynak kodlu, olabildiğince GPL lisanslama yöntemini kullanan bir işletim sistemi dağıtımı oluşturulmasına karar verilmiştir.

Pardus projesinin hayata geçmesi ise 2004 yılı başında TÜBİTAK BİLGEM Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü (UEKAE) bünyesine oluşturulan ekip ile başlamıştır. Hedef; Pardus’un “bilişim okur-yazarlığına sahip bilgisayar kullanıcılarının temel masaüstü ihtiyaçlarını hedefleyen” bir işletim sistemi olması olarak belirlenmiştir. 1 Şubat 2005 tarihinde ilk ürün olan Pardus Çalışan CD 1.0 yayımlanmıştır. Sonrasında geliştirmeler daha çok özgün yenilik projelerine yoğunlaştırılmış ve nihayet 27 Aralık 2005’te Pardus’un ilk kararlı sürümü olan Pardus 1.0 ortaya çıkmıştır. Bu tarih PARDUS’un doğum günü olarak kutlanmaktadır.

2012 yılı itibariyle Pardus projesinin hedefi öncelikle KAMU’da açık kaynak/özgür yazılımların yaygınlaştırılmasının sağlanması olacak şekilde güncellenmiş ve 2004-2011 yılları arasında UEKAE bünyesinde yürütülen projenin yönetimi Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi (ULAKBİM)’e devredilmiştir. Yapılan analiz çalışmaları projenin çok daha etkin olarak sürdürülebilmesi için manifestosunun ilk maddesinde

“…Debian sistemi ve bütün bileşenlerinin Özgür Yazılım Yönergeleri uyarınca özgür olacağına söz veriyoruz. Özgür olmayan yazılımları geliştiren ve kullanan kullanıcılarımıza destek vereceğiz. Sistemi özgür olmayan yazılımlara ait bir unsura asla bağımlı kılmayacağız.”

şeklinde belirtmesi ve donanım ve yazılım uyumlulukları konusunda sağladığı avantajlar nedeniyle 2013 yılı itibariyle PARDUS işletim sisteminin Debian GNU/Linux temelli açık kaynak kodlu bir işletim sistemi olarak sürdürülmesine karar verilmiştir.

Debian tabanlı geliştirilen ilk sürüm Pardus 2013 KDE ve Pardus 2013 GNOME sürümleridir. O günden bu yana düzenli aralıklar ile öncelikli olarak KAMU kurum ve kuruluşlarının ve bireysel kullanıcıların ihtiyaç ve beklentileri göz önünde bulundurularak geliştirme faaliyetleri sürdürülmekte ve Sürüm Yönetimi Takvimi‘ne uygun olarak yeni sürümler yayımlanmaktadır.

İşletim sisteminin yanı sıra PARDUS çatısı altında KAMU’nun ihtiyaçları doğrultusunda geliştirilen alt projelerde yer almaktadır. Projeler menüsü altından ilgili projeler ile ilgili detaylı bilgiye erişilebilir.

Neden Pardus

Türkiye'nin İşletim Sistemi PARDUS
 • Özgürdür ve ücretsizdir
 • Hızlıdır
 • Güvenlidir
 • Kolay kullanılır
 • Kurulmadan dahi çalışmaya başlayabilir, hızlı ve kolay kurulur
 • Bir çok paket program içerir, ücretsiz bir çok programa kolay erişim sağlar
 • Özelleştirilebilir
 • Şeffaftır
 • Türkçe dışında pek çok dile desteği vardır.
 • Türkiye Bilişim Sektöründe Özgür Yazılımların yaygın ve etkin bir şekilde kullanılması, bu yazılımların geliştirilmesinde ve yönlendirilmesinde liderlik yapan ülkeler arasında olunması.
 • Bilişim alanında yurt dışına olan bağımlılığın azaltılması, siber güvenliğin güçlendirilmesi ve tasarruf sağlanması amacıyla kritik sistemlerin üzerinde çalışabileceği, açık ve standart veri yapılarını destekleyen, kaynak kodlarının gerekli durumlarda incelenmesine imkan veren, farklı ihtiyaçlara göre uyarlanabilecek esnek bir işletim sistemi altyapısı sağlamak.
 • Özgür yazılımların ihtiyaçlara göre uyarlanarak entegrasyonun sağlanması ile Türkiye’nin yazılım teknolojileri konusundaki etkinliğinin artırılarak dışa bağımlılığın azaltılmasına katkı sağlamak.

Hedefleri

Türkiye'nin İşletim Sistemi PARDUS
 • Son kullanıcı ihtiyaçları açısından kullanım kolaylığı ve Türkçe desteği tam olan işletim sistemi dağıtımının düzenli olarak yayımlanması
 • Mevcut Linux dağıtımlarının üstün taraflarının kullanılması
 • Pardus Projesi çatısı altındaki alt projeler ile ihtiyaç halinde kullanılmasına yönelik  gelişmiş merkezi yönetim, denetim ve izleme yeteneklerini sağlayan yazılımların sağlanması.
 • Çoklu ve otomasyon içinde kurulum yeteneklerinin olması
 • Son kullanıcılara olabildiğince kolay kurulum ve kullanılabilirlik sağlanması
 • Farklı maksatlarla kullanıma uygun, modüler ve esnek bir yapıya sahip olması
 • Sistem kaynaklarını verimli kullanabilen ve yüksek performansı bir işletim sistemi olması
 • Elde edilen kazanımların ana kaynaklara (upstream) da aktarılması
 • Ana kaynak dağıtım (Debian) ile aktif iş birliği sağlanması
 • Ana kaynak dağıtıma (Debian) da geliştirici olarak kabul edilmiş geliştiricilere sahip olunması
 • Hedef kullanıcı kitlesi için odaklanmış ve ayırt edici özelliklere sahip olmak
 • Dünya genelinde yer edinmiş ve ilgi çeken bir dağıtım olmak

Pardus Sürümleri

Türkiye’nin İşletim Sistemi PARDUS Açık kaynak kodlu yerli işletim sistemi dağıtımlarında bulunan özgür ve açık kaynak yazılımlar ile kişisel ve kurumsal ihtiyaçlar, hızlı ve güvenli olarak karşılanmaktadır.

Pardus çatısı altında geliştirilen ana sürümler, öncelikli desteğe sahip ürünlerdir. Kurumsal ihtiyaçların yanı sıra kişisel ihtiyaçları da karşılayan bu ürünlerden XFCE ve Sunucu Sürümleri kurumsal olarak tercih edilen sürümlerdir. GNOME sürümü ise kurumsal çözümlerin yanı sıra topluluk ekosistemine katkıda bulunmak ve son kullanıcı beğenisine sunulan çeşitliliği artırmak amacıyla yayınlanmaktadır.

Pardüs sürümlerini indirmek için tıklayınız.

Türkiye'nin İşletim Sistemi PARDUS

Türkiye’nin İşletim Sistemi PARDUS hakkında çeşitli detayları paylaştığımız içeriğimizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Sizlerin de Pardus hakkındaki fikirlerini, kullandığınız ve önerdiğiniz sürümlerini yorumlar kısmında görmek isteriz. Bu ve bunun gibi haberlerimizin devamı için bizleri takipte kalın.

Teknoloji | İnterGez

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.