Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Açık
İstanbul
22°C
Açık
Cts 22°C
Paz 23°C
Pts 24°C
Sal 22°C

Teşrik Tekbirleri Ne Zaman Başlar? Kurban Bayramı’nda Teşrik Tekbiri Nasıl Getirilir?

Teşrik Tekbirleri Ne Zaman Başlar? Kurban Bayramı’nda Teşrik Tekbiri Nasıl Getirilir?

Teşrik Tekbirleri Ne Zaman Başlar? Kurban Bayramı’nda Teşrik Tekbiri Nasıl Getirilir?

Teşrik, doğuya doğru gitmek, parlamak anlamlarına geliyor. Teşrik tekbiri ise, arefe günü sabah namazından itibaren bayramın dördüncü gününün ikindi namazına kadar, 23 farz namazının arkasından birer defa “Allahu ekber Allahu ekber, Lâ ilâhe illallahu vallahu ekber. Allahu ekber ve lillahi’l-hamd” diye tekbir getirilmesine deniyor.

TEŞRİK TEKBİRİ: Allâhü ekber, Allâhü ekber, lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber, Allâhü ekber ve lillâhi’l-hamd”

TEŞRİK TEKBİRİ ANLAMI: Allah en büyüktür, Allah en büyüktür. Allah’tan başka ilâh yoktur. Allah en büyüktür, Allah en büyüktür. Hamd Allah’a mahsustur.

Teşrik Tekbirleri Ne Zaman Başlar Kurban Bayramı'nda Teşrik Tekbiri Nasıl Getirilir

TEŞRİK TEKBİRİ NEDİR?

Kurban Bayramı’nda ve zilhicce ayının belli günlerinde farz namazların ardından söylenen tekbire teşrik tekbiri adı verilir. Teşrik kelimesi, sözlükte “doğuya doğru gitmek; eti parçalayıp kayalar üzerine sererek güneşte kurutmak; yüksek sesle tekbir almak, bayram namazını kılmak için musallâya (müşerrak) çıkmak” anlamlarına gelir. Terim olarak ise Zilhicce’nin belli günlerinde farz namazların ardından özel lafızlarla tekbir getirmeye denilir. Bu tekbirlere “teşrik tekbirleri” (tekbîrâtü’t-teşrîk) denirken tekbir alınan günlere “teşrîk günleri” (eyyâmü’t-teşrîk) adı verilir.

TEŞRİK TEKBİRİ NE ZAMAN BAŞLAR?

Hz. Peygamber’in (s.a.s.), Kurban Bayramı’nın Arife günü sabah namazından başlayarak bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar, ikindi namazı da dâhil olmak üzere farzlardan sonra teşrik tekbirleri getirdiğine dair rivayetler vardır (Beyhakî, es-Sünenü’l-kübrâ, III, 315; Dârekutnî, es-Sünen, III, 439, 440). Bu nedenle, Arefe günü sabah namazı ile başlayan teşrik tekbiri bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar farz namazlarının ardından okunur. İkindi namazı da dahil olmak üzere toplamda 23 vakit okunmuş olur.

NAMAZ KILMADAN TEŞRİK TEKBİRİ GETİRİLİR Mİ?

Namaz kılmadan teşrik tekbiri getirilmez çünkü teşrik tekbiri farz namazının ardından okunmaktadır. Ancak namaz kılmadan tekbir getirilmesinde bir sakınca yoktur.

Teşrik Tekbirleri Ne Zaman Başlar

Teşrik Tekbirleri Ne Zaman Başlar? Kurban Bayramı’nda Teşrik Tekbiri Nasıl Getirilir? hakkında çeşitli detayları paylaştığımız içeriğimizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Güncel bilgilerin devamı için bizleri takipte kalın.

İslam | İnterGez

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.