Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 8°C
Yağmurlu
İstanbul
8°C
Yağmurlu
Cts 4°C
Paz 5°C
Pts 3°C
Sal 5°C

Sosyoloji Nedir?

Sosyoloji Nedir?

Sosyoloji Nedir?

Sosyoloji, insanın yaşamıyla ilgilenen ve toplum ve insan arasındaki etkileşim üzerine çalışan bir bilim dalıdır. Sosyoloji, insanların neden ve nasıl bir toplum içinde düzenli bir şekilde yaşayabildiklerini, toplumun bireyi etkilediği gibi bireyin de kendi eylemleriyle toplumu nasıl şekillendirdiği üzerine çalışır.

Sosyoloji, geleneksel toplumdan sanayi toplumuna geçişte -19. yüzyılda- yaşanan krizleri anlamak, kavramak ve çözümlemek amacıyla ortaya çıkmıştır. Bu bağlamda da sosyoloji modern toplumların bilimidir, diyebiliriz.

Sosyoloji, bir yönüyle toplumsal değişimin dinamiklerini anlamaya çalışırken diğer bir yönüyle de değer, ahlak, toplumsal ilişkiler, aile, din, eğitim vb. konular etrafında toplumu hem yatay hem de dikey olarak anlamaya çalışır. Diğer bilim dallarına göre daha geç ortaya çıkmış olan sosyoloji, onların yetersiz kaldıkları sorulara cevap üretebilmek amacıyla oluşmuştur. Bundan dolayı da diğer bilim dallarının (felsefe, antropoloji, psikoloji, edebiyat, iktisat, tarih, doğa bilimleri vb.) üretimlerinden faydalanır. Kısacası, sosyoloji bu bilim dallarının ürettiklerini sentezleyip ardından da analiz ederek ortaya çıkan sonuçla toplumu geçmiş, bugün ve gelecek üçgeninde değerlendirir.

Sosyolojinin, geniş çerçeveli bir disiplin olmasından kaynaklı olarak, genel anlamda bir tanımını yapmak zordur. Bu bağlamda birkaç bilim insanının sosyoloji bilimi hakkında yapmış olduğu tanımları vermek daha doğru olacaktır. Sosyoloji, A. Giddens’e göre “ toplumların ve toplulukların bilimsel incelemesi” E. Durkheim’e göre “kurumların, kurumların ortaya çıkışının ve kurumların işleyişinin bilimi” M. Weber’e göre ise “ toplumsal eylemleri yorumlayarak anlamaya çalışan bilim” olarak tanımlanmaktadır. Tüm bu tanımları tek bir cümlede toparlarsak sosyolojinin, hayatın içindeki gerçekliği bilimsel yöntemlere dayanarak açıklamaya çalışan bir bilim, olduğunu söyleyebiliriz.

Sosyoloji Nedir? hakkında çeşitli detayları paylaştığımız içeriğimizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Sizlerin de Sosyoloji hakkındaki fikirlerinizi yorumlar kısmında görmek isteriz. Bu ve bunun gibi haberlerimizin devamı için bizleri takipte kalın.

Sosyolog Meral ŞAHİN

Sosyoloji | İnterGez

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.