Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 8°C
Yağmurlu
İstanbul
8°C
Yağmurlu
Cts 5°C
Paz 5°C
Pts 3°C
Sal 5°C

Sosyoloji İlminin Yıldızı İbn Haldun Kimdir?

Sosyoloji İlminin Yıldızı İbn Haldun Kimdir?

Sosyoloji İlminin Yıldızı İbn Haldun Kimdir?

İbn Haldun

27 Mayıs 1332’de Tunus’ta dünyaya gelen İbn Haldun sosyolojinin, iktisadın ve modern tarih yazıcılığının öncülerinden kabul edilmektedir. 14. yy düşünürü, tarihçisi, devlet adamı ve bilginidir. Aynı zamanda Liberalizm ilkelerini kitaplarında bulunduran ilk Müslüman düşünürdür. Köklü bir aileden gelen İbn Haldun 1351 senesine kadar iyi bir eğitim almış ve 1351 senesinden sonra da siyasi ve idari hayata adım atmıştır. Bu siyasi ve idari yaşam yaklaşık olarak 25 sene devam etmiştir. Bu süre zarfında Tunus, Cezayir, Endülüs ve Fas’ta bulunmuş, buralarda siyasi ve idari görevlerde yer almıştır. 1375 senesinde artık siyasi ve idari işleri bırakıp yazın hayatına adım atmıştır. Bu dönem 1383 yılına kadar devam etmiştir. Bu dönemde yedi ciltlik olan El-iber adlı kitap yazılmıştır. Mukaddime olarak bilinen kitap ise El-iber’in giriş kısmıdır. Mukaddimenin yazılması 5 aylık bir süresini almış olsa da yaklaşık 55 yıllık bir birikimi içerisinde barındırmaktadır. İlmi, idari, siyasi ve olgunluğun birikimidir. Bu eseri Arap dünyasından çok Osmanlı tarih anlayışını etkilemiştir. Osmanlı tarihçileri, Osmanlı Devleti’nin yükselişini, çöküşünü vb. onun teorileriyle analiz etmiştir. Arap dünyasında ise yeniden keşfedilmesi Arap milliyetçiliğinin gelişmesiyle olmuştur. 1383 yılından 1406 yılına kadar ise kadılık ve müderrislik yapmıştır. 14 senelik olan bu zamanı İbn Haldun Mısır’da geçirmiş, bu dönemde hacca gitmiş ve Şam’da Timur ile görüşmüştür.

İbn Haldun tarihe damgasını vurmuş bir şahsiyettir. Halkı çok iyi gözlemleyen ve kendi kavramlarıyla analiz eden  İbn Haldun, devlet yönetiminde yer aldığı zamanda kabileleri ve göç süreçlerini de analiz etmiştir. Göçebe toplumları (bedevi) ve yerleşik toplumları (hadari umran) derinlemesine analiz etmiş ve aynı zamanda din ve devletle ilgili çalışmalarda ve analizlerde de bulunmuştur.

Ona göre tarihin görünür olan yüzünde bir dizi olaylar yer alsa da asıl manası gizli yüzünde mevcuttur. İbn Haldun insanın toplumsal bir hayvan olduğunu söyler. İnsanlar Allah’ın verdiği düşünme gücünü kullanarak ve birbirleri ile iş birliği yaparak kurumlar yaratmaya başlar, bu da kültürü yani onun deyimiyle umranı doğurur. Ona göre soyları, coğrafi ve toplumsal şartları farklı olan toplumların farklı olması beklenir.

Devletin kurulmasındaki temel kanun ona göre asabiyettir. Toplum yapısı öncesinde bedevidir, sonradan yavaş yavaş hadariye dönüşmeye başlar. Bu sürecin tamamlanmasıyla da bolluk ve refah kendini gösterir, bununla beraberde israf ortaya çıkar. İsraf ile birlikte de devletlerin çöküşü başlar. Devleti canlı bir  organizmaya benzetir. Nasıl ki bir insanın bir doğumu ve bir ölümü varsa devletinde öyle olduğu, belli aşamalardan geçtiği ve sonunda da çöktüğünü söyler. Ve bunun tükenmek bilmez bir döngü olduğunu kabul eder.

Sosyoloji İlminin Yıldızı İbn Haldun Kimdir

Sosyoloji İlminin Yıldızı İbn Haldun Kimdir? hakkında çeşitli detayları paylaştığımız içeriğimizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Sizlerin de İbn Haldun hakkındaki fikirlerinizi yorumlar kısmında görmek isteriz. Bu ve bunun gibi haberlerimizin devamı için bizleri takipte kalın.

Sosyolog Meral ŞAHİN

Sosyoloji | İnterGez

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.