Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 7°C
Hafif Yağmurlu
İstanbul
7°C
Hafif Yağmurlu
Cts 4°C
Paz 4°C
Pts 3°C
Sal 5°C

Rektosel Nedir?

Rektosel Nedir?

Rektosel Nedir?

Rektosel (bağırsak fıtığı), kadınların sağlığını olumsuz etkileyebilen bir rahatsızlıktır. Kalın bağırsağın son bölümü olan rektumun, kadın üreme sisteminin bir parçası olan vajina içerisine doğru çıkıntı yapmasıdır. Bazen belirti vermemesine rağmen vücutta ciddi sorunlara yol açabilir. Vajina duvarının çeşitli sebeplerle zayıflaması sonucu ortaya çıkabilir. Kapsamlı tanı ve tedavi için güvenilir hastanelerin kadın hastalıkları ve doğum ile genel cerrahi kliniklerine başvurmak gerekir. Hastalığın derecesine göre ameliyatsız veya ameliyatlı tedavi yöntemleri uygulanabilir. Yazımızın devamında rektosel ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel, kalın bağırsağın son kısmının, kadınlarda vajinaya doğru çıkıntı yapması durumudur. Halk arasında rektosel nedir sorusunun yanıtı, bağırsak fıtığı olarak bilinir. Vajina, kadınlarda rahim ağzından vücudun dış kısmına kadar uzanan kasla kaplı kanaldır. Doğumun gerçekleştiği ve adet döngüsünün bir parçası olan önemli bir organdır. Bu organ içerisine bağırsağın bir kısmının cep oluşturması, bazı sağlık problemlerine yol açabilir. Kabızlık, ağrı, dışkı kanalında tıkanıklık gibi şikayetler görülebilir. Vajina ile kalın bağırsak arasındaki dokuda doğum veya anatomik sebeplerle zayıflama olması durumunda bağırsak fıtığı meydana gelebilir. Tedavi edilmediği takdirde basur veya makat bölgesinde çatlak benzeri başka sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Bu sebeple rektosele neden olan problemlerin belirlenmesi ve buna uygun tedavi planlanması önemlidir.

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Belirtileri Nelerdir?

Bağırsak fıtığı, pelvik taban bölgesinde üzerine gelen baskı ve travmalar nedeniyle ortaya çıkabilir. Rektosel belirtileri her zaman hissedilmeyebilir. Büyümeye başladığında şikayetlere neden olabilir. Bağırsak fıtığı nedeniyle ortaya çıkabilecek rektum ve vajinaya ait bulguların bazıları şunlardır:

 • Kabızlık,
 • Rektum bölgesinde ağrı,
 • Vajinal kanama,
 • Sık sık tuvalete çıkma isteği,
 • Vajina bölgesinde dolgunluk hissi,
 • Cinsel ilişkide ağrı,
 • Dışkılamada zorluk ve dışkılama sırasında arka tarafa kuvvet uygulama ihtiyacı,
 • Bağırsak hareketlerinde sorun,
 • Vajinada hissedilebilen yumuşak doku çıkıntısı,
 • Topun üzerinde oturuyormuş hissi,

Rektosel Neden Olur? Bağırsak Fıtığı Risk Faktörleri Nelerdir?

Rektosel, vajina duvarını oluşturan kas ve dokuların farklı sebeplerle zayıflaması sonucu ortaya çıkabilir. Kalın bağırsak ile vajina arasındaki dokuların incelmesi veya kasların zayıflaması nedeniyle bağırsak fıtığı görülebilir. Leğen kemiğinin (pelvis) iç kısmını örterek rektumun normal işlevlerini yerine getirebilmesi için destek sağlayan tabakaya pelvik taban adı verilir. Pelvik taban kaslarının zayıflaması nedeniyle de bağırsak fıtığı ortaya çıkabilir. Ayrıca bazı kişilerde rektosel gelişme ihtimali daha fazla olabilir. Rektoselin nedenleri ve risk faktörleri şunlardır:

 • Normal doğum yapan kişiler,
 • Travmatik normal doğum geçirenler,
 • Kabızlık öyküsü olanlar,
 • Dışkılama sırasında fazla ıkınma hareketi yapanlar,
 • Rahim veya rektum ameliyatı geçirenler,
 • Tekrarlayan ağır kaldıran kişiler,
 • Şiddetli ve uzun süreli öksürüğü olan kişiler,
 • Obez bireyler,
 • Menopoz döneminde östrojen kaybı nedeniyle kaslarında zayıflama olan kişiler,

Bağırsak Fıtığı Nasıl Teşhis Edilir?

Bağırsak fıtığı, tıp dilinde posterior vajinal prolapsus olarak adlandırılabilir. Kalın bağırsağın uç kısmı olan rektumun vajina duvarını aşarak cep oluşturmasıdır. Bu hastalık, kişinin kadın hastalıkları ve doğum ile genel cerrahi kliniklerinde muayene edilmesi sonucu teşhis edilebilir. Küçük boyuttaki olan rektosel şikayet oluşturmayabilir. Fizik muayeneye ek olarak bazı testler tanıda yardımcıdır. Bağırsak fıtığı teşhis yöntemleri arasında şunlar bulunur:

 • Defekografi: Dışkılama sırasında rektum ile dışkı kanalını gösteren röntgen çeşidine defekografi denir. Bağırsak fıtığının boyunu, dışkılama miktarını detaylı olarak gösterebilir.
 • Ultrason Taraması: Vücudun iç kısmındaki yumuşak dokuları, organları gerçek zamanlı incelemeye yarayan görüntüleme yöntemine ultrason adı verilir. Bu tarama yöntemiyle bağırsak fıtığı görüntülenebilir ve boyutları ölçülebilir.
 • Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG): MRG yöntemi ile pelvik organları net olarak izlenebilir.

Rektosel Nasıl Tedavi Edilir?

Rektosel, şikayete sebep olmadığı zaman tedavi edilmesi gerekmeyebilir. Ancak günlük yaşamı etkileyecek boyutlara ulaşan belirti varlığında ameliyatlı veya ameliyatsız tedavi yöntemlerine başvurmak gerekir. Öncelikle bulguların rektosel kaynaklı olup olmadığının uzman bir doktor tarafından belirlenmesi önemlidir. Ayrıca rektosel oluşmasına yol açan faktörler belirlendikten sonra buna yönelik tedavi planı oluşturulabilir. Rektosel tedavine yönelik uygulanan işlemlerin bir kısmı şunlardır:

 1. Cerrahi Olmayan Tedaviler: Ameliyatsız rektosel tedavisinde bağırsak hareketlerinin düzenlenerek daha rahat büyük tuvalete çıkılması amaçlanır. Rektum daha kolay boşaltılarak bağırsak fıtığı oluşması engellenebilir. Doktor tavsiyesiyle uygulanan cerrahi olmayan bağırsak fıtığı yöntemleri şu uygulamaları içerebilir:
 • Bol su tüketmek,
 • Büyük tuvalet sırasında fazla ıkınmadan kaçınmak,
 • Lifli gıdaları sıklıkla tüketmek,
 • Dışkıyı yumuşatan ilaçlar kullanmak,
 • Hormon tedavisi,
 • Pelvik tabanına özel fizik tedavi (biofeedback),
 • Pelvik taban egzersizleri uygulamak (Kegel hareketleri gibi),
 • Ağır kaldırmaktan uzak durmak,
 • Öksürüğü kontrol etmek,
 • Aşırı kilo alımından kaçınmak,
 1. Cerrahi Tedaviler: Ameliyatsız tedavi yöntemleri ile başarılı sonuçlar alınamayan rektosel hastalarında doktor onayı ile cerrahi tedavilere başvurulabilir. Ayrıca günlük yaşantıyı olumsuz etkileyecek derecede şiddetli bağırsak fıtığı varsa çözüm yalnızca cerrahi yöntemler olabilir. Rektoselde çıkıntı yapan fazla doku, ameliyatla çıkarılarak çevre dokuların güçlenmesi sağlanabilir.

Rektosel Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Rektosel nedeniyle ortaya çıkan ani ve şiddetli ağrı, tekrarlayan kabızlık, fıtığın sertleşmesi, vajina içerisinde tıkanıklık gibi hayatı etkileyecek ciddi bulgular varsa bir uzman doktora muayene olarak tıbbi destek alınması gerekebilir. İleri vakalarda rektosel ameliyatı ile sorunlar giderilebilir. Bağırsak fıtığını tedavi etmek için levatorplasti ameliyatı uygulanabilir. Levatorplasti yönteminde pelvik tabanında bulunan kaslar birbiri üzerine dikilerek vajina duvarındaki yapılar güçlendirilebilir. Ayrıca bölgeye MESH adı verilen bir yama yerleştirilerek de ameliyat tamamlanabilir. Böylece rektosel ortadan kaldırılır ve yeniden oluşması engellenebilir.

Bağırsak Fıtığı Ameliyatını Kim Yapar?

Bağırsak fıtığı, sindirim sisteminde ve kadın üreme organlarının bulundukları bölgede gelişen bir rahatsızlıktır. Rektosel tanı ve tedavisi, genel cerrahi uzmanları ile jinekologların uzmanlık alanına girer. Bu hastalığın belirtilerini taşıyan kişiler kadın hastalıkları ve doğum kliniklerine başvurarak muayene olabilir. Hastalığın altında yatan sebep belirlendikten sonra tedaviye karar verilir. Cerrahi bir operasyon planlanıyorsa genel cerrahi ve kadın doğum bölümü koordineli çalışarak ameliyatı gerçekleştirebilir.

Bağırsak Fıtığı Ağrı Yapar Mı?

Bağırsak fıtığı, kalın bağırsağın son kısmının vajina duvarına doğru itilmesi sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlık olduğu için çeşitli şikayetlere neden olabilir. Bağırsak fıtığı ağrı yapar mı sorusunun yanıtı kadınlar tarafından merak edilir. Hafif vakalarda kişi, bağırsak fıtığının farkına varmayabilir. Ancak ilerlemiş rektosel varlığında vajina bölgesinde ağrı hissi olabilir.

Rektosel Ameliyatı Sonrası Cinsel İlişki Yaşanabilir Mi?

Rektosel ameliyatı, cerrahi bir operasyon olduğu için uygulama sırasında kesi ve dikiş atılabilir. Ameliyat sonrasında belirli bir iyileşme süresi vardır. Yara iyileşme hastanın yaşına, dokularına, uygulanan cerrahi yönteme göre değişebilir. Rektosel ameliyatı sonrası cinsel ilişki yaşanabilmesi için tamamen iyileşmenin beklenmesi gerekir. Ameliyat sonrası düzenli kontroller sırasında iyileşmenin durumu hakkında doktorunuzdan detaylı bilgi alabilirsiniz. Bağırsak fıtığı, belirti vermeden ciddi boyutlara ilerleyebilen bir rahatsızlıktır. Kadınların boşaltım ve üreme sistemini yakından ilgilendirebilir. Günlük yaşantıyı, iş hayatını olumsuz etkileyebilir. Rektosel tekrar edebilen bir problemdir.

Bağırsak fıtığı belirtileri benzeri bulgularınız varsa rahatsızlık ilerlemeden önce bir sağlık kuruluşuna başvurmayı ihmal etmeyiniz.

Rektosel Nedir 2

Rektosel Nedir? hakkında çeşitli detayları paylaştığımız içeriğimizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Bu ve bunun gibi içeriklerin devamı için bizleri takipte kalın.

Sağlık | İnterGez

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.