Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 24°C
Açık
İstanbul
24°C
Açık
Paz 24°C
Pts 27°C
Sal 25°C
Çar 25°C

Omicron (Mu Varyantı) Nedir?

Omicron (Mu Varyantı) Nedir?

Omicron (Mu Varyantı) Nedir?

Aralık 2019 tarihinde Çin’in Wuhan şehrinde görülen ilk Covid-19 vakasından sonra hızla dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisi, pek çok insanın hayatını kaybetmesine, sağlığının bozulmasına, ekonomik ve sosyal olarak zorluk yaşamasına neden olmaktadır. İlk vakanın görüldüğü günlerle kıyaslandığında, tıp ve bilim dünyasında günümüzde salgının hızını kesmeye yardımcı olacak aşı gibi güçlü silahlar olsa da Covid-19 hala insanların sağlığını tehdit etmektedir.

Virüslerin genelinde olduğu gibi koronavirus de ilk ortaya çıktığı günden bu yana pek çok genetik değişime uğrayarak, mutasyon geçirmektedir. Son günlerde Güney Afrika’da ortaya çıkan ve başta Avrupa ülkeleri olmak üzere pek çok ülkeye yayılarak etkisi altına alan omicron (mu varyantı) tıp dünyasındaki adıyla B.1.1.529 varyantı insanlar arasında endişe yaratmaktadır. Omicron (mu varyantı) ile ilgili daha detaylı bilgiye sahip olmak için yazının devamını inceleyebilirsiniz.

Omicron (Mu Varyantı) Nedir?

Virüsler de aktif formlarında canlıdır ve hayatta kalabilmek için çeşitli değişiklikler gösterir. Aralık 2019 tarihinde ortaya çıktığından bu yana Sars-Cov-2 halk arasında bilinen adıyla koronavirüs de çeşitli değişikliklere uğrayarak bazen daha tehlikeli hale gelmektedir. Salgının başından bu yana dünyayı bilgilendirmeye çalışan Dünya Sağlık Örgütü korona virüsün genetik yapısında meydana gelen değişiklikleri sınıflandırmaktadır. Ortaya çıkan varyantlardan bazıları hastalığı daha bulaşıcı ve tehlikeli hale getirmektedir. Bu nedenle bu varyantlar Dünya Sağlık Örgütü tarafından endişe verici varyantlar olarak sınıflandırılır.

Koronavirüste meydana gelen mutasyonlar Yunan alfabesinin harfleri ile isimlendirilmektedir. Endişe verici varyantlar arasında olan alfa, beta, gama ve son olarak Hindistan’da ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altında alan delta varyantından sonra 2021 yılının sonlarına gelirken Güney Afrika’da ortaya çıkan omicron (mu varyantı) Dünya Sağlık Örgütü’nü ve ülkelerin yetkililerini acil tedbirler almaya zorlamaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü’nün endişe verici varyantlar arasında gösterdiği omicron varyantı kısa sürede Avrupa ülkeleri başta olmak üzere pek çok ülkeye yayılarak etkisi altına almaktadır. Güney Afrika’da günlük PCR testinde çıkan pozitiflik oranlarında görülen ciddi artış neticesinde araştırma yapan bilim insanları bunun sebebi olarak omicron varyantını göstermektedir. Omicron varyantını ilk bildiren ülke Güney Afrika olduğu için varyantın Güney Afrika’da ortaya çıktığı düşünülse de varyantın kökeni konusunda kesin bir kanıya ulaşmak kolay değildir.

Omicron varyantının bulaş yolunda herhangi bir değişiklik yoktur. Diğer varyantlar gibi omicron da solunum yoluyla ortama yayılan damlacıklarla bulaşmaktadır. Ancak dünya genelinde vaka sayılarında yaşanan hızlı artış bilim insanlarına omicron varyantının daha hızlı bulaştığını düşündürmektedir. Bu doğrultuda pek çok Avrupa ülkesi azalan önlemleri tekrar artırırken, halkı da daha tedbirli davranmaları konusunda uyarmaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü omicron varyantı ile ilgili yayınladığı bilgilendirme metninde omicronu endişe verici varyantlar kategorisinde göstermektedir. Bunun sebebi ise virüsün spike proteininde meydana gelen mutasyon neticesinde daha önce koronavirüs ile enfekte olmuş bireylerin omicron (mu varyantı) ile tekrar enfekte olabileceğinin düşünülmesidir. Bu durum da virüsün bağışıklık sistemi tarafından oluşan antikorlardan kaçabileceğini ve bu konuda aşılanma hızının arttırılmasını düşündürmektedir.

Omicron varyantı konusunda merak edilen konulardan bir diğeri de mevcut PCR testlerinin varyantı tespit edip edemediği konusudur. Dünya Sağlık Örgütü’nün açıklamalarına göre mevcut olan PCR testleri diğer varyantlarda olduğu gibi omicron varyantını tespit etme konusunda da hala etkin durumdadır. Peki omicron varyantının tedavi yöntemlerinde bir değişiklik söz konusu mu? Bilim insanların yaptığı açıklamalara göre, diğer varyantlarda olduğu gibi omicron varyantı için kullanılan tedavi yöntemleri de aynıdır.

AŞILAR OMİCRON VARYANTINDA ETKİLİ Mİ?
Covid-19 ilk ortaya çıktığı günlerden bu yana dünya genelinde büyük endişeye neden olmaktadır. Ancak insanlık pandemi ile mücadelesinde ilk günlerle kıyaslandığında bugün çok daha avantajlı durumdadır. Bilim insanlarının büyük emeği sayesinde çok kısa sürede geliştirilen Covid-19 aşıları pek çok insanın salgın karşısında korunmasına yardımcı olmaktadır.

Ancak virüsün hayatta kalmak için sürekli mutasyona uğraması ve antikorlardan kaçma kabiliyeti kazanması bilim insanlarını aşıların etkinliği konusunda da endişeye düşürmektedir. Omicron (mu varyantı) genetiğinde diğer mutasyonlarla kıyaslandığında çok daha fazla değişiklik gözlenmektedir. Ancak Dünya Sağlık Örgütü’nün yayınladığı bilgilendirme metnine göre aşıların omicron varyantı karşısındaki etkinliği henüz araştırma aşamasındadır. Omicron varyantı aşılı insanları da enfekte etse de aşıların ağır hastalığı engelleme konusunda hala etkili olduğu bilinmektedir.

Bilim insanlarının ve sağlık otoritelerinin yaptıkları açıklamalara bakıldığında, ilk aşıların yapılışından bu yana zaman geçtiği için aşı ile oluşan antikor seviyelerinde azalma olduğu anlaşılmaktadır. İki doz aşısını Sinovac gibi inaktif aşı olarak yaptıranların hatırlatma dozu olarak mRna aşısı yaptırmasının omicron varyantına karşı daha güçlü antikor yanıtı oluşması için önemli olduğu ifade edilmektedir. Buna ek olarak, aşılarının üzerinden 3 aydan fazla zaman geçen herkesin 3. doz hatırlatma dozlarını yaptırmasını önerilmektedir.

Omicron (mu varyantı) karşısında Covid- 19 aşılarının etkinliği konusunda çalışmalar devam etse de bilim dünyası özellikle Biontech gibi mRna aşılarının ağır hastalığı ve ölümü engellemede hala etkili olduğu konusunda fikir birliği içerisindedir.

OMİCRON (MU VARYANTI) TEHLİKELİ Mİ?
Omicron varyantının ağır hastalığa neden olup olmadığı konusunda araştırmalar devam etmektedir. Yapılan çalışmalar sonucunda diğer varyantlarla kıyaslandığında omicron varyantı ile enfekte olan insanların hastalığı daha hafif geçirdiğine yönelik bulgular mevcuttur. Bunun sebebi daha öncesinde hastalığı geçirmiş olmak veya aşı ile antikor oluşması olarak açıklanabilir. Ancak bilim insanları bu konuda kesin kanıya varabilmek için daha uzun zaman geçmesi gerektiğini ileri sürmektedir.

Covid-19 pandemisi ile mücadele eden tüm ülkeler bu konuda 2 yıla yakın süredir, çok ağır tedbirler alarak kısıtlamalara gitmektedir. Pandemi karşısında aşılara ulaşabilen ve nüfusunun büyük çoğunluğunu aşılayan ülkeler zamanla aldıkları tedbirleri kaldırarak normal hayata dönmek konusunda çaba harcamaktadır. Ancak omicron varyantının ortaya çıkması ve varyantın pandeminin seyrini nasıl etkileyeceğinin bilinmemesi ülkeler için endişe yaratmaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü omicron varyantı ile ilgili yayınladığı bilgilendirme metninde ülkeleri bu varyant karşısında tedbirli olmaya çağırmaktadır. Vaka sayılarındaki hızlı artış neticesinde sağlık kuruluşlarının kapasitesi yetersiz kalabilir, bu nedenle ülkeler bir an önce sağlık kapasitelerini artırmalıdır. Aynı zamanda insanlar omicron (mu varyantı) konusunda bilgilendirilmelidir. Hastalığın kuluçka süresi diğer varyantlarla kıyaslandığında daha kısadır. Bilim insanlarının yaptığı araştırmalara göre omicron varyantı ile enfekte olunması halinde 3 gün içerisinde belirtiler ortaya çıkmaktadır.

Omicron varyantının belirtileri de diğer koronavirüs belirtileri ile benzerlik göstermektedir. Öksürük, ateş, baş ağrısı gibi belirtilerin yanında omicron varyantının en önemli belirtilerinden bir tanesi de aşırı halsizlik ve yorgunluk hissidir. Kuluçka süresi daha kısa olması insanlar bilinçli olduğu takdirde salgının kontrolü açısından avantajlı olabilir. Kendisinde belirtileri fark eden insanlar kendini izole etmesi önemlidir. Ayrıca salgının başından bu yana uyulması gereken kurallara çok hızlı yayıldığı bilinen bu varyant karşısında daha çok uyulması gerekmektedir.

Maske takmak, kalabalık ortamlardan uzak durmak, hijyene ve bulunan ortamı havalandırmaya özen göstermek hala etkili korunma yöntemlerindendir. Bunlara ek olarak, hiç aşı yaptırmamış olanların yaptırması veya aşısını yaptırmış ancak üzerinden zaman geçmiş olanların hatırlatıcı doz aşılarını yaptırmaları önemlidir. Siz de kendinizde halsizlik, öksürük, ateş gibi belirtiler olduğunda bir sağlık kuruluşuna başvurarak gerekli kontrollerinizi yaptırmayı ihmal etmeyin.

Omicron (Mu Varyantı) Nedir 2

Omicron (Mu Varyantı) Nedir? hakkında çeşitli detayları paylaştığımız içeriğimizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Bu ve bunun gibi içeriklerin devamı için bizleri takipte kalın.

Sağlık | İnterGez

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.