Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Açık
İstanbul
23°C
Açık
Çar 24°C
Per 23°C
Cum 23°C
Cts 23°C

Obezite Tedavisi Nedir?

Obezite Tedavisi Nedir?

Obezite Tedavisi Nedir?

Vücut sağlığını bozacak kadar aşırı yağlanma nedeniyle alınan kilolar obeziteye neden olabilir. Sağlıksız beslenme, hareketsizlik, genetik yatkınlık gibi faktörler obezitenin başlıca nedenleridir. Fazla kilolardan kurtulmak için tıbbi yardım almak gerekebilir. Obezite tedavisinde hedef, kaliteli bir yaşam sürebilecek kiloya ulaşmak olmalıdır. Obezite tedavisinde uygulanan yöntemler ve obezite cerrahisi hakkında detaylı bilgiye yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

Obezite Tedavisi Nedir?

Obezite hastaları, zayıflamak için çaba gösterse bile bazen kendi uyguladıkları yöntemlerle başarılı olamazlar. Genetik yatkınlık varsa, vücut yapısı kilo almaya müsaitse ve bebeklikten gelen yanlış beslenme alışkanlıkları varsa obeziteden kurtulmak zordur. Fazla kilolardan kurtulmak için uzman desteği ile tedavi görmek doğru bir seçenektir. Obezite tedavisi çok yönlü bir tedavidir. Farklı branşlardan uzmanların (doktor, diyetisyen, psikolog, fizyoterapist) bir araya gelerek tedaviye katkı sağlaması gerekir.

Tedavi sayesinde obezitenin neden olduğu hastalıkların ve ölüm riskinin önüne geçilir. Obezite tedavisinde birçok seçenek vardır. Hangi obezite tedavi yönteminin uygulanması gerektiğine, hasta muayenesi ve tetkikleri sonucunda farklı branşlardan uzmanların oluşturduğu ekip karar verir. Obezite tanısı için kullanılan esas yöntem Vücut Kitle İndeksi (BMI) ölçümüdür. Bu değer, kilonun boy uzunluğunun karesine bölünmesi ile ortaya çıkar. Çıkan değerler Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenen skalaya göre sınıflandırılır.

Obezite tedavisinde cerrahi olmayan başlıca yöntemler arasında diyet, egzersiz, davranış değişikliği ve ilaç tedavisi gelir. Mide botoksu da bir çeşit kilo verme yöntemidir. Bu yöntemlerle çözülemeyen obezite problemi için cerrahi yöntemlere başvurulur. Obezite cerrahisi ise kendi içerisinde kısıtlayıcı ve emilim bozucu ameliyatlar olarak iki ana gruba ayrılır.

Obezite Tedavi Yöntemleri

Obezite tedavisinde kullanılan çeşitli yöntemler vardır. Hangi yöntemin kullanılacağına hastanın genel durumu ve istekleri karar verir. Obezite tedavisinde hayat şartlarını değiştirmenin rolü büyüktür. Diyet ve egzersizle birlikte düzenli bir yaşama kavuşan vücut daha sağlıklı olur. Diyetisyen yardımıyla kötü beslenme alışkanlıklarından uzaklaşmak mümkündür. Egzersiz ve sporu hayatına dahil eden bireyler, daha dinç bir vücuda sahip olabilirler. Fizyoterapist yönlendirmesi ile doğru egzersiz ve hareketleri yapmak sağlık için önemlidir. Kişiler, psikolog desteğiyle kilo almaya neden olan yanlış alışkanlıklardan uzak durabilir. Bunlara ek olarak ilaç tedavisiyle obeziteye çözüm bulmak mümkün olabilir. Ancak ilaçların fazla yan etkisi nedeniyle çok tercih edilen bir yöntem değildir.

Diyet Tedavisi

Obezitede beslenme tedavisinde amaç Vücut Kitle İndeksi (BMI) değerinin uygun düzeye indirilmesidir. Düzenli beslenme ve diyetlerle zayıflama sağlanabilir. Her bireyin yaş, cinsiyet, aktivite durumu, genetik özelliklerine uygun olan ideal bir kilosu vardır. Her kişiye özgü diyet tedavisi farklıdır. Bu nedenle diyetisyenin önerileri doğrultusunda diyet yapmak en sağlıklı olanıdır. Kişinin alması gereken günlük enerji, protein ve yağ miktarı belirlenir. Beslenme programı yapıldıktan sonra diyetisyen kontrolü ile bu programa uymak gerekir. İnsanların çevrelerinden ya da medyadan duydukları çeşitli diyet yöntemlerini uygulaması doğru değildir. Bu diyetler kişiye özgü değildir. Obeziteye faydası olmayacağı gibi vücut sağlığı için de zararlı olabilir.

Egzersiz Tedavisi

Egzersiz sayesinde vücut enerji atar. Kişiye özgü doğru egzersiz programları sayesinde sağlık bir şekilde kilo verilir. Ayrıca fiziksel aktivite kasları geliştirerek kişinin daha güçlü, kuvvetli, zinde ve enerjik olmasını sağlar. Yanlış ve ağır yapılan sporların vücuda yarardan çok zararı olabilir. Bu yüzden egzersiz planı yaparken bir uzman desteği almak ve fizyoterapist tarafından değerlendirilmek önemlidir.

Davranış Değişikliği Tedavisi

Davranış değişikliği tedavisiyle, kişiyi yemeye yönlendiren sebepler uzak durmak hedefleniyor. Olumsuz durumlarda aslında aç olmamasına rağmen kendini aç hissederek yemeğe yönelen kişiler, bu davranışın doğru olmadığı konusunda bilinçlenebilir. Sosyal destek ile olumlu davranışlar pekiştirilerek yaşam biçimi haline gelmesi sağlanır.

İlaç Tedavisi

Obezite tedavisinde başvurulan çeşitli ilaç tedavileri vardır. Ancak bu ilaçların yan etkileri çok fazladır. Bu nedenle zorunda kalmadıkça ilaçlara yönelmemek gerekir. Eğer ilaç kullanmak gerekiyorsa, bunu doktor kontrolünde yapmak çok önemlidir. Çevreden veya medya üzerinden pazarlaması yapılan, zayıflama için satılan ürünleri kullanmak doğru değildir. Bu ürünler, insan sağlığı açısından geri dönülmez sonuçlara yol açabilirler.

Cerrahi Tedavi

Obezite tedavisinde başvurulan ileri tedavi yöntemi cerrahi tedavidir. Diğer tedavi yöntemlerinin fayda etmediği veya fayda etmeyeceği düşünülüyorsa bu yönteme başvurulabilir. Cerrahi tedavi yöntemleri çok çeşitlidir. Bütün yöntemler kapalı (laparoskopik) teknikle uygulanır. Modern tıbbın gelişmesiyle birlikte yeni yöntemler ortaya çıkmaktadır. Obezitenin cerrahi tedavisinde uygulanan ameliyatlar, alanında uzman cerrahlar tarafından gerçekleştirilmelidir.

Obezite Cerrahisi Yöntemleri

Obezite tedavisinde ilk seçenek cerrahi ameliyat değildir. Ancak diyet, egzersiz gibi yöntemlerin başarı sağlamadığı durumlarda cerrahi tedavilere başvurulabilir. Özelliklerine ve uygulama yöntemlerine göre kısıtlayıcı ve emilim bozucu ameliyatlar olarak iki gruba ayrılır.

Kısıtlayıcı Ameliyatlar

  • Mide Kelepçesi (Gastrik Bant) Ameliyatı: Bu yöntemde hastanın midesinin girişine yakın bölgesine istendiği zaman şişirilebilen bir halka takılır. Bu halka sayesinde mide kum saati şekli aldığı için kişi fazla gıda tüketemez. Sıvı ve yumuşak gıdalarla beslenme sağlanır. Deri altına yerleştirilen ince bir boru yardımıyla halkanın genişletilip daraltılması sağlanabilir. Ancak bazı kişiler de yemek yemeyi azaltmadığı için yemekler midenin üst kısmında birikir ve yemek borusu genişlemesi ortaya çıkabilir. Ayrıca, halka çok fazla genişletilip daraltılırsa mide yüzeyinde hasar oluşabilir. Nispeten kolay ve geri dönüşebilen bir yöntem olduğu için çok tercih edilir.
  • Tüp Mide Ameliyatı (Sleeve Gastrektomi): Çok sık uygulanan bir yöntem olan tüp mide ameliyatı ile midenin bir kısmı çıkartılarak midenin küçülmesi sağlanır. Küçülen mide tüp şekline getirilir. Ayrıca midenin ameliyat ile çıkarılan bölgesinden salgılanan Ghrelin adlı hormonun yokluğu sayesinde iştahta azalma görülür. Ameliyattan sonra normal beslenme düzenine geçebilmek için birkaç hafta gerekir.
  • Mide Katlama Ameliyatı (Sleeve Gastrik Plikasyon): Midenin belirli noktalarında delik açılır. Bu deliklerin kenarları mide üstüne katlanarak dikilir. Böylece midenin hacmi azaltılmış olur. Azalan mide hacmi sayesinde hızlı kilo verme sağlanır.
  • Mide Balonu: Mide içerisine sıvı ya da hava içerikli balon yerleştirilir. Bu balon sayesinde mide içeriği küçültülerek besin alımı azaltılır. Ancak balonun mide içerisinde altı aydan uzun kalması balonda sönme, enfeksiyon gibi olumsuz durumlara yol açabilir. Bu nedenle hastanın doktor tarafından takibi önemlidir.

Emilim Bozucu Ameliyatlar

  • Gastrik By-pass (Atlatma) Ameliyatı: Gastrik by-pass, mide küçültme ameliyatı yöntemlerinden biridir. Bu operasyonda mide küçültülür. Küçültülen mide, bağırsağın bir kısmı atlanarak bağırsağa bağlanır. Safra yolları da daha aşağıdan bağırsak ile birleştirilir. Böylece bağırsağın atlanan kısmı boyunca besinlerin sindirilmesi engellenmiş olur. Besinler daha az sindirilerek vücuttan atılır ve kilo alımı azalmış olur. Ancak bağırsağın atlanan kısmı, vitaminlerin vücuda girdiği bölge olduğu için hastalarda vitamin eksikliği görülebilir. Hastalara vitamin takviyesi vermek gerekebilir.
  • Mini Gastrik By-pass Ameliyatı: Gastrik by-pass ameliyatının daha basit bir versiyonudur. Bir çeşit mide küçültme ameliyatı yöntemidir. Küçültülen mide, bağırsağın iki metrelik kısmı atlanarak daha aşağıdan bağırsakla birleştirilir. Bu sayede besinlerin emilimi azaltılır.
  • Duodenal Switch Ameliyatı: Bu operasyonda mide, küçültülerek bağırsak gibi tüp haline getirilir. Tüp haline getirilen mide, daha aşağıdan bağırsağa bağlanarak devamlılık sağlanır. Bu sayede bireyin besin alımı kısıtlanır ve besin sindirimi azalır. Hasta, vitamin desteğine ihtiyaç duyar.

Obezitenin cerrahi yöntemleriyle oldukça başarılı sonuçlar elde edilebilir. Ancak cerrahi ameliyatlar tek başına yeterli değildir. Hastanın diyetine, egzersizlerine ve alışkanlıklarına dikkat etmesi gerekir. Düzenli bir yaşam şekline sahip olmayan kişilerin cerrahi yöntemlerle başarılı sonuç elde etmesi mümkün değildir. Obezite tedavisi bir ekip işidir. Siz de kilo probleminiz olduğunu düşünüyorsanız vakit kaybetmeden uzman bir doktora başvurunuz

Obezite Tedavisi Nedir 2

Obezite Tedavisi Nedir? hakkında çeşitli detayları paylaştığımız içeriğimizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Bu ve bunun gibi içeriklerin devamı için bizleri takipte kalın.

Sağlık | İnterGez

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.