Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 4°C
Çok Bulutlu
İstanbul
4°C
Çok Bulutlu
Per 5°C
Cum 6°C
Cts 7°C
Paz 8°C

Mide Balonu Nedir – Mide Balonu Yöntemi ve Fiyatları

Mide Balonu Nedir – Mide Balonu Yöntemi ve Fiyatları

Mide Balonu Nedir – Mide Balonu Yöntemi ve Fiyatları

Dünya genelinde, başta sağlıksız beslenme ve hareketsiz yaşam tarzı gibi alışkanlıkların yaygınlaşmasıyla birlikte obezite ve obeziteye bağlı sağlık sorunlarıyla mücadele eden insanların sayısında her geçen gün artış yaşanmaktadır. Bu durum obezite tedavisinde farklı tekniklerin kullanımına da yansır. Son yıllarda ameliyatsız mide küçültme yöntemlerinden bir tanesi olan mide balonu da sıklıkla tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Mide balonu nedir? Mide balonu kimlere uygulanabilir? Mide balonu hakkında merak ettikleriniz için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Mide Balonu

Obezite hastalarında diyet ve egzersizle sonuç alınamayan veya sağlık açısından hastanın kısa sürede kilo vermesinin gerekli olduğu durumlarda cerrahi ve cerrahi dışı tedavi seçeneklerinden faydalanılır. Mide balonu da ameliyatsız mide küçültme yöntemlerinden bir tanesidir. Mide balonu hem kısa sürede kilo vermeye yardımcı olması hem de ameliyatsız uygulanması nedeniyle son yıllarda hastalar ve uzmanlar tarafından yaygın olarak tercih edilen bir obezite tedavisi yöntemidir.

Mide Balonu Nedir?

Dünya Sağlık Örgütü obeziteyi vücutta aşırı miktarda yağ birikmesi olarak tanımlar. Dünya Sağlık Örgütü’nün kriterlerine göre vücut kitle indeksinin 30’un üzerinde olduğu durumlarda obezitenin varlığından söz edilebilir. Günümüzde küresel bir salgın haline gelen obezite ile ilişkili pek çok sağlık sorunu olduğu bilinmektedir. Bunların başında kalp-damar hastalıkları, diyabet, hipertansiyon gibi ciddi sağlık problemleri bulunur. Bu nedenle sadece estetik amaçlarla değil sağlıklı bir yaşam için de obezitenin tedavisi gerekir. Günümüzde cerrahi veya cerrahi olmayan pek çok obezite tedavisi seçeneği mevcuttur.

Obez hastaya hangi tedavinin uygulanacağına uzman doktor kontrolünde hastanın boyuna, kilosuna, yaşına ve genel sağlık durumuna bakılarak karar verilir. Mide balonu cerrahi olmayan tedavi yöntemleri içerisinde yaygın olarak tercih edilen obezite tedavisi yöntemlerinden bir tanesidir. Mide balonu bir diğer adıyla gastric balloon tedavisi ile asıl amaç kişinin tek öğünde yediği besin miktarını azaltmak ve kısa sürede, uzun süreli bir tokluk hissi sağlamaktır. Mide balonları mideye yerleştirilen, belirli bir süre midede kalabilen silikondan yapılan cihazlardır. Gastric balloon uygulamasında silikondan yapılan ve içerisinde su bulunan bir balon mideye yerleştirilir ve şişirilir. İşlem sırasında herhangi bir kesi veya dikiş olmaz.

Mide Balonu Yerleştirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Mide balonu mideye yerleştirilmeden önce alanında uzman doktorlar tarafından hastanın detaylı değerlendirilmesi yapılır. Hastanın genel sağlık durumunun yanında hastanın midesinde herhangi başka bir sağlık problemi olup olmadığı endoskopik görüntüleme yöntemleri yardımıyla incelenir. Bu inceleme sırasında reflü, gastrit, ülser gibi başka bir sağlık probleminin tespit edilmesi halinde öncelikle var olan sağlık sorununun giderilmesine yönelik tedavi uygulanır. Sonrasında hastaya mide balonu yerleştirilebilir. Mide balonu yerleştirme sırasında genel anesteziye gerek yoktur. Hasta sedasyon etkisi altındayken balon yerleştirilir. Bu sırada hasta herhangi bir acı veya ağrı hissetmez. Günümüzde gastric balloon iki farklı yöntemle mideye yerleştirilebilir. Gastric balloon yerleştirme yöntemleri aşağıdaki gibi sıralanabilir:

1. ENDOSKOPİK MİDE BALONU

Endoskopik mide balonu işlemi sırasında hastayı daha rahat hissettirmek için hastaya sedasyon uygulanır. İşlem endoskopi tekniği ile gerçekleştirildiği için işlemden önce belirli bir süre hastanın bir şey yemesi ve içmesi önerilmez. İşlem öncesinde yapılması gerekenler, işlemden önce hastaya anlatılır. Balonu yerleştirme aşamasında ucunda kamera olan ince ve esnek bir endoskop yardımıyla mideye girilir ve balon mideye yerleştirilir. Sonrasında balon tuzlu su veya vücuda tamamen uyumlu ve sağlık otoriteleri tarafından onaylanmış mavi bir boya ile şişirilir. Şişirilen balon yaklaşık olarak midenin yarısından fazlasını kaplar. Herkesin mide yapısı ve anatomisi birbiri ile aynı olmadığından balonun ne kadar şişirileceğine işlem sırasında karar verilir. Endoskopik mide balonu uygulaması yaklaşık olarak yarım saat ile 1 saat içerisinde tamamlanır.

2. YUTULABİLİR MİDE BALONU

Endoskopik mide balonu ile obezite tedavisi, uzun yıllardan bu yana başarı ile uygulanan geleneksel tedavi yöntemlerinden bir tanesidir. Ancak hem işlem sırasında hastaya sedasyon uygulanması hem de işlemin endoskop yardımıyla gerçekleştirilmesi günümüzde geleneksel yöntemlerin yerine yutulabilir mide balonu yani elipse mide balonu uygulamaları da ön plana çıkmaktadır. Yutulabilir mide balonu uygulanan hasta, ince bir telin ucundaki henüz şişirilmemiş vaziyette olan kapsül şeklindeki balonu bol miktarda su yardımıyla yutar. Balonu yutmakta zorluk çeken hastalar için doktor ince bir stilet yardımıyla hastanın balonu yutmasına yardımcı olabilir.

Balon mideye ulaştıktan sonra doktor röntgen gibi görüntüleme yöntemleri yardımıyla balonun midede doğru yere ulaşıp ulaşmadığından emin olur. Balonun ucunda bulunan, ince bir tele benzeyen aparat balonun şişirilmesini sağlar. Balonun doğru yerde konumlandığından emin olan doktor balonun ucundaki aparat yardımıyla balonu şişirmeye başlar. Balon potasyum sorbat içeren yaklaşık olarak 500 mL su ile şişirilir ve gerektiği kadar şişirildikten sonra son konumu tekrar kontrol edilir. Yapılan kontrollerin ardından balonun ucundaki aparat uzman doktor tarafından dikkatli bir biçimde çıkarılır. Yutulabilir mide balonu uygulaması yaklaşık olarak 20 dakika sürer.

İşlem sırasında herhangi bir anestezi uygulaması yapılmadığından hasta kısa sürede günlük hayatına geri dönebilir. Yutulabilir mide balonunun üzerinde sızdırmaz ve eriyebilir özellikte bir valf bulunur. Yaklaşık olarak 4 ay sonra balondaki bu valf erir, içerisindeki sıvı boşalır ve küçülen balon boşaltım sistemi yardımıyla bağırsaklardan atılır. Yerleştirme ve çıkarma aşamalarında anestezi ve endoskopi gerektirmemesi nedeniyle yutulabilir mide balonu diyet ve egzersizle kilo veremeyen hastaların sıklıkla tercih ettiği yöntemlerden birisidir.

Mide Balonu Kimlere Uygulanabilir?

Kilolu veya obez olan her hasta gastric balloon için uygun değildir. Peki mide balonu kimlere uygulanabilir? Gastric balloon için öncelikle hastanın vücut kitle indeksi çok önemlidir. Vücut kitle indeksi 30’un altında olan veya 40’ın üzerinde olan kişiler için alternatif tedavi yöntemlerinin düşünülmesi gerekebilir. Bunun yanı sıra bu kriterleri karşılamayan ancak diyabet, kalp-damar hastalıkları gibi sağlık sorunları olduğu için kısa sürede kilo vermesi gereken kişilerde de doktorun uygun görmesi halinde gastric balloon kullanılabilir.

Mide Balonu Fiyatları

Mide balonları yerleştirildikten sonra vücutta 6 aydan 12 aya kadar kalabilen materyallerden yapılır. Mide balonu fiyatları da işlemde kullanılan balonun türü, vücutta ne kadar kalacağı gibi kriterlere göre değişiklik gösterir.

Ameliyatsız Mide Küçültme

Ameliyatsız mide küçültme yöntemleri herhangi bir kesi ve dikiş olmadan midenin hacmini küçülterek hastaların kısa sürede kilo vermesine yardımcı olmayı hedefleyen yöntemlerdir. Yutulabilir mide balonu gibi yöntemler obezite hastalarında tercih edilen ameliyatsız mide küçültme yöntemlerindendir. Hastanelerimizde mide balonu gibi ameliyatsız mide küçültme yöntemleri, alanında uzman ve deneyimli hekimler tarafından başarıyla uygulanmaktadır. Siz de kilo vermek istiyorsanız obezite kliniklerimize başvurarak işleme uygunluğunuz açısından muayeneden geçebilir, bilgi ve randevu alabilirsiniz.

Mide Balonu Nedir - Mide Balonu Yöntemi ve Fiyatları 2

Mide Balonu Nedir – Mide Balonu Yöntemi ve Fiyatları hakkında çeşitli detayları paylaştığımız içeriğimizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Bu ve bunun gibi içeriklerin devamı için bizleri takipte kalın.

Sağlık | İnterGez

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.