Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Açık
İstanbul
22°C
Açık
Paz 23°C
Pts 24°C
Sal 23°C
Çar 20°C

Kader Bölümü – Muvatta

Kader Bölümü – Muvatta

Kader Bölümü – Muvatta ( İmam Malik )

 1. Kader Hakkında Konuşmanın Yasaklanması
 2. Ebû Hüreyre’den (r.a.) Resûlullah (s.a.v.) şöyle buyurdu: «Adem ile Musa münazara etti de Adem, Musa’ya üstün geldi. Musa Adem’e:

«— Sen insanları azdıran ve cennetten çıkaran Adem misin?» dedi. Adem de ona:

«— Sen Allah’ın her şeyin ilmini kendisine verdiği ve risaletiy-le insanlar üzerine seçtiği Musa mısın?» dedi. Musa:

— Evet.» deyince, Adem:

«— Ben yaratılmadan önce bana takdir edilen şey dolayısıyla mı beni ayıplıyorsun?» dedi.[1]

 1. Cühen kabilesinden Yesar oğlu Müslim rivayet eder: Ömer b. Hattab (r.a.)’a: «Rabbim, Adem oğullarının sulbünden so-yunu çıkarmış onlara; Ben sizin Rabbiniz değil miyim? de­miş ve buna kendilerini şahit tutmuştu. Onlar da: Evet: (Rabbimizsin) buna şehadet ettik demişlerdi.(İşte bu itiraf ettirme) kıyamet günü «Bizim bundan haberimiz yoktu» dememeniz içindi».[2] âyetin manası sorulunca:

«—Resûlullah (s.a.v J’i işittim. Ona bu ayetin manası sorul­duğunda şöyle buyurdu, dedi: «Şüphesiz ki Allah Teâlâ Adem’i yarattı. Sonra kudret eliyle sırtını sıvazlayıp on­dan zürriyetini çıkardı ve «bunları cennet için yarattım, cennetliklerin amelini işleyecekler» dedi. Sonra Adem’in sırtına yine dokunup ondan bir nesil daha çıkardı ve «bun­ları cehennem için yarattım. Cehennem ehlinin amelini iş­leyecekler» buyurdu. Bunun üzerine bir adam:

«— Ya Resûlullah! O zaman amelin ne yararı var?» deyince Resûlullah (s.a.v.) şöyle buyurdu:

«— Şüphesiz ki Allah, kulu cennetlik yaratınca ölünce­ye kadar ona cennet ehlinin amelini işletir. Bu sebeple onu cennete sokar. Bir kul da cehennem için yaratılınca, ona Ölünceye kadar cehennem ehlinin amelini işletir. Bu se­beple onu cehenneme sokar.»[3]

 1. îmanı Malik’e şu rivayet edildi: Resûlullah (t,.a.v.): «Size iki şey bırakıyorum. Bunlara sımsıkı bağlandığınız süre­ce, asla doğru yoldan sapmayacaksınız. Bunlar, Allah’ın kitabı ve Peygamberinin sünnetidir.» buyurmuştur.
 2. Tavus el-Yemani’den: «Resûlullah (s.a.v.)’in ashabından bir takım insanlara yetişdim. Onlar, her şey kader iledir.» diyorlardı.

Abdullah b. Ömer (r.a.)’m da şöyle dediğini işittim: «Resûlul­lah (s.a.v.) dedi ki: «Her şey kader iledir. Hatta acizlik ile zekâ bile.»[4]

 1. Amr b. Dinar’dan: Abdullah b. Zübeyr (r.a.)’ın hutbesinde şöyle dediğini işittim: «Hidayete erdiren ve dalâlete düşüren A1-. lah’tır.»
 2. îmam Malik’in amcası tbn Malik oğlu Ebi Süheyl’den: Ömer b. Abdulaziz ile gidiyordum. Bana

«— Şu kaderiyye grubu hakkındaki görüşün nedir?» deyince:

«— Görüşüm, onları tevbeye davet etmendir. Tevbe ederlerse (ne alâ) etmezlerse onları kılıçtan geçirirsin» dedim. Ömer b. Ab­dulaziz:

«— Benim görüşüm de budur» dedi.

îmam Malik der ki: Benim görüşüm de böyledir.

 1. Kadercilerle İlgili Hadisler
 2. Ebu Hüreyre (r.a.)’dan: Resûlullah (s.a.v.):. «Bir kadın, kendisi evlenmek için kızkardeşinin boşanmasını isteme­sin. Çünkü kendisi için takdir edilen ne ise o olur.» buyur­du.[5]
 3. Ka*b oğlu Muhammed el-Kurazî anlattı: Muaviye b. Ebî Süf-yan minberden şöyle hitabetti:

«— Ey insanlar! Allah’ın verdiğine hiç bir şey engel olamaz. Allah’ın vermediğini de hiç kimse veremez. Güçlü kimseye, Al­lah’ın gücü karşısında hiç kimsenin gücü fayda vermez. Allah, hakkında hayır dilediği kimseyi dinde derin anlayışlı kılar.» son­ra Muaviye: «Ben bu kelimeleri bu minber üzerinde Resûlullah (s.a.v.)’den işittim» dedi.

 1. imam Malik’e rivayet edildiğine göre şöyle denildi: «Her şe­yi gerektiği şekilde yaratan, hiç bir şey, takdir edip tayin ettiği vakti geçmeyen Allah’a hamdolsun. Bana Allah yeter. Allah, dua edeni işitir. Allah’dan başka dua edilecek bir makam yoktur.»
 2. îmam Malik’e şöyle denildiği rivayet edildi: Hiç bir kimse rızkını tamamlamadan ölmez. O halde rızkınızı helal yoldan ara­yınız.
Hz. Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem

Kader Bölümü – Muvatta

Muvatta – İmam Malik | İnterGez

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.