Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Açık
İstanbul
22°C
Açık
Paz 23°C
Pts 24°C
Sal 23°C
Çar 21°C

İbrahim a.s. Hakındaki Hususlar – Kudsi Hadisler

İbrahim a.s. Hakındaki Hususlar – Kudsi Hadisler

İbrahim a.s. Hakındaki Hususlar – Kudsi Hadisler & Buhari ve Müslim

İbrahim (a.s.)’ın Söylemek Zorunda Kaldığı, Tevil Edilmeye Açık Bazı Yalanları

71) Ebû Hüreyre (r.a.)’dan gelen rivayette, dedi ki: Resûlullah (s.a.s.) şöyle buyurdu:

“İbrahim (a.s.) yalnız üç defa (bunlardan ikisi kendisine ait bir sebeple değil, bir tevilden dolayı ve başka bir manaya çekilmek sûretiyle) yalan söylemiştir. Allahu Teâlâ’nın zatı için, birisi (müşriklere, puta tapanlara): “Ben gerçekten has­tayım” demesi (Sâffat: 37/89), diğeri de: “Belki putların şu bü­yüğü bunu işlemiştir.” (Enbiya: 21/63) demesi.” Nebî (s.a.s.) üçün­cüsünde ise şöyle demiştir:

“İbrahim (a.s.) bir gün (güzel eşi olan) Sa’ra ile birlikte birden cebâbileden zalim bir adama uğrayı vermiştir. (Adamları) Melike:

“Şehre misafir bin kişi geldi ve ya­nında insanların en güzeli bir kadın da vardır.” diye haber verildi. Zalim Melik (kral) İbrahim’e (a.s.) haber yolladı. Geldi­ğinde Sâre’dan söz edip:

“Bu kadın kimdir?” diye sordu. İb­rahim (a.s.):

“(Din) kız kardeşim” dedi. Sonra İbrahim Sâre’nin yanına geldi ve:

“Ey Sâre! Yeryüzünde (bizim inandığımız hakikatlere) benden ve senden başka iman eden yoktur. Bana, o sordu da, ben de, senin benim kız kardeşim oldu­ğunu söyledim. Beni sakın yalanlama” dedi. Zalim kral Sâre’ye (getirilmesi için) adam gönderdi. Sâre onun huzu­runa girdi. (Zalim kral) ona eliyle dokundu. Bunun üzerine (kralın Sa’ra) hastalığı tuttu ve boğulmaya başladı. Kral:

“Be­nim için Allah’a dua et, ben de sana hiçbir zarar vermeyece­ğim” dedi. Sâre Allah’a (c.c.) dua etti ve kralın sarası gitti. Kral ikinci defa saldırmaya kalkıştı. Zalimin ilki gibi daha kötü (sarası) tutuldu ve tıkandı. Bunun üzerine yine Sâre’ya:

“Be­nim için Allah’a dua et, ben de sana hiçbir zarar vermeyece­ğim” dedi. Sa’ra (yine) dua etti ve sarası iyileşti, gitti, aka­binde bazı adamlarını (muhafızlarını) çağırdı ve onlara:

“Siz bana bir insan değil, bana bir şeytan getirmişsiniz” dedi. Ona Hacer’i hizmetçi verdi. Sâre İbrahim’e gitti, o esnada namaz kılıyordu, İbrahim (a.s.) eliyle işaret etti,

“Neler oldu? Ne haber?” diye buyurdu. Sâre de:

“Allahu Teâlâ kâfirin – ya da zalimin – hilesini kendine döndürdü ve Hacer’i hizmetçi verdi” dedi.”

Ebû Hüreyre (r.a.): “Ey Sema suyunun oğulları! İşte an­neniz budur.” dedi.[1][1] Müttefekun aleyh. Buhârî (3338); Müslim (2371). Hadisin lafzı Buhârî’ye aittir.

Hz. Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem

İbrahim a.s. Hakındaki Hususlar – Kudsi Hadisler

Kudsi Hadisler – Buhari ve Müslim | İnterGez

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.