Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 16°C
Az Bulutlu
İstanbul
16°C
Az Bulutlu
Cum 16°C
Cts 19°C
Paz 20°C
Pts 18°C

Göz Kapağı Estetiği

Göz Kapağı Estetiği

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti) Nedir?

Göz kapağı estetiği, kısaca üst ve alt göz kapaklarındaki fazla cilt ve cilt altı dokularının ameliyat ile alınarak göz kapaklarının daha gergin, pürüzsüz ve parlak bir görünüme kavuşturulma işlemidir. Bu sayede hastalarda daha genç ve ferah bir görünüm elde edilmektedir.

Yaşlanmayla birlikte gevşeyen cilt ve cilt altı dokuları, yer çekiminin de etkisiyle göz kapaklarında sarkmalara ve hastaları olduklarından daha ileri yaşta ve daha yorgun görünmelerine neden olmaktadır. Genç yaşlardaki bireylerde ise, yapısal olarak göz kapak cildinde gevşeklik, sarkma ve hatta kapak cilt kıvrımının olmaması (asya tipi göz kapağı) gibi problemler görülebilir.

O yüzden göz kapak estetiği (blefaroplasti) sadece yaşı ileri bireylere değil, estetik olarak göz kapak problemi olan tüm yetişkin bireylere uygulanabilen bir ameliyattır.

🔔 YouTube Kanalımıza Abone Olmayı Unutmayın: http://bit.ly/InterGezYT

Göz Kapağı Estetiği Nasıl Yapılır?

Blefaroplasti ameliyatı, ameliyathane şartlarında, hastanın tercihine göre lokal veya genel anestezi altında yapılabilmektedir.

Ameliyat, üst göz kapağında, kapak kıvrımı çizgisinden cilt kesisi yapılarak gerçekleştirilmektedir. Bu keside, doğal göz kapağı kıvrımı kullanıldığı için, ameliyat izi belli olmamaktadır.

Ameliyat öncesinde yapılan ayrıntılı değerlendirmede hastaların ihtiyaçları belirlenmekte ve bu ihtiyaçlara göre ameliyatta sadece cilt, cilt ve cilt altı kas dokusu (orbikülaris kası) veya cilt, orbikülaris kası ve fıtıklaşan orbital yağ dokusu eksizyonu yapılmaktadır. Göz yaşı bezi sarkması olan hastalarda ise aynı seansta aşağı sarkmış olan göz yaşı bezi yerine sabitlenebilmektedir.

Alt göz kapağında ise, ameliyat konjonktiva denilen kapağın iç tarafındaki zardan kesi yapılarak gerçekleştirilmekte ve böylece yara yerinin gizli kalmasını sağlanmaktadır. Bu kesi yerinden ulaşılan fıtıklaşmış orbital yağ dokuları bir miktar eksize edildikten sonra, cilt altına yayılarak göz yaşı oluğunun çöküklüğü de düzeltilmiş ve böylece de bir taşla iki kuş vurulmuş olunur.

Alt kapaklarda cilt fazlalığı da var ise, cilt eksizyonu için ameliyat kesisi, kirpik altındaki doğal kapak çizgisinden yapılır ve böylece alt kapak cildinde iz kalması önlenebilir.

Göz Kapağı Estetiği Hangi Durumlarda Yapılır?

Göz kapağı estetiğini tıbbi ve estetik açıdan ayrı ayrı değerlendirmek gerekir. Cilt ve cilt altı dokuların aşırı derecede sarkması sonucunda üst göz kapağında içe dönme (entropion), kirpiklerin göze batması (trikiyazis), görme alanının daralması; alt kapaklarda ise fazla cildin ağırlığından dolayı kapakların dışa dönmesi (ektropion) bu ameliyatın yapılmasını tıbbi bir zorunluluk haline getirir.

Ancak hastaların estetik açıdan kapaklarının görünümünü beğenmemeleri ve doktoruyla yapacakları istişarede makul istek ve beklentilerinin olması, ameliyat kararı almak için yeterli sayılabilir.

Göz Kapak Estetiği Kaç Yaşında Yapılır?

Blefaroplasti ameliyatı genel olarak ileri yaşlarda yapılmakla birlikte, bazı hastalarda göz kapağı cildi daha erken yaşlarda sarkmaya başlayabilir. Genç yaşlardaki bireylerde ise, daha önceden bahsedildiği gibi, göz kapaklarında yapısal bazı problemler görülebilir. Bu durumlarda, ameliyat daha genç yaşlarda da yapılabilmektedir.

Operasyon Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Göz kapak estetiği her ne kadar basit bir ameliyat olarak düşünülse de ciddi kanama ve komplikasyon riskleri taşır. Vaka sırasında cerrahın dikkatinin yanında hastaların da ameliyat öncesi dikkat etmeleri gereken en önemli şey kan sulandırıcılardır.

Başka bir doktor tarafından kan sulandırıcı başlanmış hastalar, ilacı başlayan doktorlarına sorarak mümkünse 10 gün öncesinden ilaçlarını kesmeli veya doktorunun uygun göreceği ilaçla değiştirmelidirler. Ayrıca bazı doğal besin ve vitaminlerin de kan sulandırıcı etkilerinden dolayı ameliyat öncesinde tüketilmemesine özen gösterilmelidir.

Göz Kapağı Estetiği

Blefaroplasti Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Ameliyat sonrası iyileşmenin hızlı olması, şişlik ve morlukların mümkün olduğunca az olması ve yara yerinde iz kalmaması için hastaların dikkat etmesi gereken birkaç husus vardır.

Ameliyat sonrası ilk 2 gün yara yerine su değdirilmemesi, ilk 3 gün soğuk uygulamanın muntazam yapılması, verilen damla ve merhemlerin zamanında uygulanması, ilk hafta ağır sportif aktivitelerden kaçınılması, özellikle ilk ay güneşten ve sıcaktan uzak durulması ameliyat sonrasında dikkat edilmesi gereken başlıca unsurlardır.

Etkisi Uzun Süreli Midir?

Blefaroplasti ameliyatından sonra yaşlanma devam ettiği için ameliyatın etkisi de zaman içerisinde azalacaktır. Ancak bu etkinin ne kadar süreceğini veya etkinin ne zaman azalacağını söylemek pek de mümkün değildir. Hastalar arasındaki yaşamsal ve yapısal (cilt ve bağ dokuları) farklılıklar ameliyatın etki süresi açısından bir genelleme yapmayı imkansız kılar.

Ameliyat esnasında, hastanın göz kapaklarının durumu göz önünde bulundurularak, doğallığı kaybetmeden yapılabilecek en fazla düzeltme yapılmaya çalışılmaktadır. Böylece ameliyat etkisinin maksimum süre korunması hedeflenmektedir.

Ameliyat Riskli Midir?

Değişik derecelerde ve ciddiyetlerde de olsa her ameliyatın belli bir riski vardır. Ancak tecrübeli bir oküloplastik cerrah tarafından, dikkatlice ve cerrahi kurallara uygun olarak yapılan blefaroplasti ameliyatı, riski çok düşük sayılabilecek ameliyatlardandır.

Göz Kapağı Estetiği Ameliyatı Sonrasında İz Kalır Mı?

Kapak estetiği ameliyatlarında üst ve alt kapak için kesilerin yapılması gereken yerlerine dikkat edilmesi ve blefaroplasti ameliyat kurallarına uyulması durumunda, zaman içerisinde hastanın kendisinin bile anlayamayacağı şekilde yara izleri yok olmaktadır.

Göz Kapağı Estetiği

Göz Kapağı Estetiği hakkında çeşitli detayları paylaştığımız içeriğimizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Bu ve bunun gibi içeriklerin devamı için bizleri takipte kalın.

Sağlık | İnterGez

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.