Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31°C
Açık
İstanbul
31°C
Açık
Paz 26°C
Pts 26°C
Sal 25°C
Çar 24°C

Göz Kapağı Düşüklüğü

Göz Kapağı Düşüklüğü

Göz Kapağı Düşüklüğü Çeşitleri Nelerdir?

Öncelikle konjenital (doğuştan) ve edinsel (kazanılmış)  göz kapağı düşüklüğü olarak ikiye ayrılır. Edinsel pitozis ise, miyojenik (kas kaynaklı), aponörotik (kas bağlanma noktasındaki ayrılma kaynaklı), nörojenik (kası inerve eden sinir kaynaklı), mekanik (tümör veya cilt fazlalığı gibi kapakta ağırlığa neden olan kitle kaynaklı) ve travmatik (kasın veya etraf dokuların zarar görmesi kaynaklı) olarak alt guruplara ayrılır. Ptozisin tedavisi için öncelikle hastalığın neden kaynaklandığının iyi anlaşılması ve ona göre tedavi planının oluşturulması gereklidir.

Göz Kapağı Düşüklüğü Neden Olur? Sebepleri Nelerdir? Neden Kaynaklanır?

Konjenital pitozis, genetik bazı sendromlarla birlikte görülebildiği gibi en sık olarak idiyopatik olarak nedeni bilinmeden oluşmaktadır. Herhangi bir sendroma eşlik etmeyen, sadece göz kapağı düşüklüğü bulunan bebeklerde, levator palpebra kasının gelişimsel bozukluğu mevcuttur.

Göz kapağını kaldıran bu kasın kasılmasındaki yetersizlikten dolayı göz kapağı yeterince kaldırılamaz ve ptozis gelişir. Bu hastaların kası aynı zamanda yeteri kadar gevşeyemez ve aşağı bakışta da kapak aşağı inemez.

Edinsel pitozis ise çok farklı nedenlerle oluşabilir. En sık görülen aponörotik tipinde, kasın kapaktaki dokulara yapışmasını sağlayan levator aponörozu denilen tendon yapıştığı yerden ayrılır. Bunun sonucunda da kas gücünü yeteri kadar kapağa iletemez ve ptozis oluşur. Bunun nedenleri arasında; yaşlılık, uzun süre kontakt lens kullanımı, uzun süreli allerji ve göz kaşınması, geçirilmiş göz ameliyatları sayılabilir.

Miyojenik alt tipinde ise kapağı kaldıran kasın kendisinde bir hastalık gelişir ve kas gerektiği gibi çalışamaz. Bu hastalarımızda genellikle vücudun başka bölgelerindeki kaslarda veya gözün diğer kaslarında da problemler izlenir.

Göz Kapağı Düşüklüğünün (Ptozis) Belirtileri Nelerdir?

Ptozis hastalarında, göz kapağının düşüklük derecesine göre semptomlar değişebilmektedir. Konjenital ptoziste, kapak göz bebeği (pupil) seviyesinde veya daha aşağıdaysa çocuklarda görme azalması yani göz tembelliği görülebilir. Kapak seviyesi göz bebeğinden daha yukarıda olan hastalarda ise görme alanında daralma ve astigmatizma gelişme ihtimalinden dolayı göz tembelliği daha az ciddiyette olsa da yine de görülebilir.

Ayrıca bu hastaların kapakları düşük olmakla beraber aşağı bakışta levator kasının gevşeyememesinden dolayı kapak daha yukarıda kalır, hatta bazı hastalarda gece uyurken bir miktar gözün açık kalması ve bunun sonucunda da gözde kuruluk semptomları görülebilir.

Edinsel ptoziste ise, hastalar en çok kapak düşüklüğünün yarattığı asimetrik görüntüden şikayetçi olurlar. Astigmatizma gelişiminden dolayı bulanık görme ve baş ağrısı izlenebilir. Ptozisin derecesine göre görmenin tamamen kapanması veya hastaların görmek için kendilerini zorlayarak kapakları açmaya çalışmalarından dolayı göz çevresinde ve alın bölgesinde ağrı görülebilir.

Göz Kapağı Düşüklüğü

Pitozis Görmeyi Engeller Mi?

Göz kapak seviyesi eğer ki göz bebeği (pupil) seviyesinde veya daha aşağısındaysa görme kısıtlanması izlenir. Ancak göz bebeğinin önü açık dahi olsa, kapak düşüklüğünün yarattığı astigmatizma ve görme alanı daralması hastaların görmelerini olumsuz yönde etkiler.

Göz Kapağı Düşüklüğü Baş Ağrısı Yapar Mı?

Ptozis yarattığı astigmatizma ve kapakları zorlu bir şekilde açmak için kullandığımız kaş bölgesindeki kaslar, göz ve baş ağrısına neden olabilir.

Göz Kapağı Düşüklüğü Kendiliğinden Geçer Mi? Nasıl Geçer?

Kendiliğinden düzelmesi genel olarak beklenmez. Ancak bazı istisnai durumlarda, özellikle de nörolojik veya miyojenik pitozislerde, hastanın alacağı nörolojik tedaviler durumun ciddiyetini azaltabilir.

Nadir olarak da konjenital pitozisli hastalarda çok küçük yaşlardaki ptozis düzeyi zamanla bir miktar azalsa da hiçbir zaman tamamen normal bir kapak seviyesi izlenmez.

Pitozis Tedavisi Nasıldır? Göz Kapağı Düşüklüğü Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Diğer birçok hastalığın tedavisinin de esasında olduğu gibi, tedavi nedene yönelik olarak planlanmalıdır. Ancak ptozisin ana tedavi yöntemi cerrahidir. Konjenital ptoziste levator kasının gücüne göre farklı cerrahiler (levator prosedürleri, frontal askılama) uygulanabilir.

Aponörotik ptoziste cerrahi olarak esas yerinden ayrılmış aponöroz eski yerine sabitlenir. Mekanik ptoziste ise, kapak düşüklüğüne sebep olan mekanik neden cerrahi olarak ortadan kaldırılır.

Nörolojik veya miyojenik ptoziste, nörolojik olarak ilaç tedavisi ile düzeltilmeye çalışılsa da sonunda cerrahi müdahale gerekebilir. Travmatik ptoziste de travma nedeniyle zarar görmüş dokular cerrahi olarak tamir edilmeye çalışılır.

Göz Kapağı Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Göz kapağı ameliyatlarında farklı teknikler uygulanmakla birlikte genel olarak ameliyat sonrası bakım benzerdir. Ameliyattan sonraki ilk 2 günde ameliyat bölgesine su gelmesini engellemek, göz içine ve yara yerine verilecek göz damlası ve merhemlerini düzenli aralıklarla uygulamak, özellikle ilk 1 hafta yoğun egzersizden uzak durmak, travmadan gözü korumak ameliyat sonrasındaki iyileşme sürecinde önemli unsurlardır.

Genellikle ameliyatın 1. haftasında dikişlerin alınmasından sonra da hastalar normal hayatlarına rahatlıkla dönebilmektedirler.

Doğuştan Göz Kapağı Düşüklüğü Bebeklerde, Çocuklarda Pitozis Tedavisi

Konjenital (doğuştan) göz kapağı düşüklük tedavisi asıl olarak cerrahi de olsa ameliyat öncesinde ve sonrasında dikkat edilmesi gereken hususlar erişkinlerdeki ptozise göre biraz daha farklıdır. Konjenital pitozisi olan bir hastada öncelikle o gözün görmesi kontrol edilmeli, cerrahiye kadar geçecek sürede gereklilik var ise gözlük ve kapama tedavisi uygulanmalıdır.

Cerrahi kararı alınan hastalarda ise kapak seviyesi ve levator kasının gücü göz önüne alınarak hangi cerrahi tekniğin kullanılacağına çok dikkatlice karar verilmelidir.Yapılacak işlem ister levator prosedürü, ister frontal askılama olsun, yapılacak cerrahi sonrasında çocuklarda gözler açık kalabilmekte, gece uyurken gözlerde kuruma olabilmektedir.

Göz Kapağı Düşüklüğü

Göz Kapağı Düşüklüğü hakkında çeşitli detayları paylaştığımız içeriğimizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Bu ve bunun gibi içeriklerin devamı için bizleri takipte kalın.

Sağlık | İnterGez

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.