Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18°C
Parçalı Bulutlu
İstanbul
18°C
Parçalı Bulutlu
Per 17°C
Cum 19°C
Cts 19°C
Paz 18°C

Etkileşimli Tahtalar ve Dokunmatik Cihazlar için PARDUS

Türkiye’nin İşletim Sistemi PARDUS Açık kaynak kodlu yerli işletim sistemidir. Pardus işletim sistemi dağıtımının adı, Anadolu Parsı’nın bilimsel adı olan “Panthera Pardus Tulliana”dan gelecek şekilde seçilmiştir…

Etkileşimli Tahtalar ve Dokunmatik Cihazlar için PARDUS
07.08.2021
A+
A-

PARDUS, Debian GNU/Linux temelli Özgür ve Açık Kaynak kodlu bir işletim sistemidir. PARDUS İnternet üzerinden ücretsiz olarak indirilebilmekte ve kurulabilmektedir. Kişisel veya kurumsal kullanımlar için Pardus’un rekabet edebilir ve sürdürülebilir bir işletim sistemi haline getirilmesi için TÜBİTAK ULAKBİM bünyesinde geliştirme ve idame çalışmaları devam ettirilmektedir.

Pardus’un, kamu kurum ve kuruluşları ile KOBİ’lerde kolay yaygınlaştırılabilmesi için kurumsal ihtiyaçları karşılayan Açık Kaynak kodlu alt projeleri bulunmaktadır. Lider Ahenk Merkezi Yönetim Sistemi, Engerek Kimlik Yönetim Sistemi, Ahtapot Bütünleşik Siber Güvenlik Sistemi, Etkileşimli Tahta Arayüz Projesi (ETAP) bunların başlıcalarıdır.

( bkz: Türkiye’nin İşletim Sistemi PARDUS )

Etkileşimli Tahtalar ve Dokunmatik Cihazlar için PARDUS

Etkileşimli Tahtalar ve Dokunmatik Cihazlar için PARDUS

Pardus Etkileşimli Tahta Arayüzü eğitim kurumlarında kullanılmakta olan etkileşimli tahtalarda kullanılmak üzere özel olarak tasarlandı. Tasarım ve eklenen yeni özellikler dokunmatik ekranlı bir cihazın daha kolay ve etkili kullanımını sağlaması düşünülerek geliştirildi.

TÜBİTAK, akıllı tahta ve eğitim kurumlarında kullanıma uygun bir şekilde Pardus ara yüzünü revize etmiş ve Pardus ETA isminde yeni bir versiyon geliştirmişti. Pardus ETA, sadece akıllı tahtalarda değil tablet gibi dokunmatik ekranlı diğer cihazlarda da kullanılabiliyor.

Etkileşimli Tahtalar ve Dokunmatik Cihazlar için PARDUS, TÜBİTAK ULAKBİM bünyesindeki Pardus ekibi tarafından tamamen yerli kaynaklarla geliştirildi. Etkileşimli Tahta Arayüzü Pardus İşletim Sistemi üzerine inşa edildi.

Pardus ETAP ( Etkileşimli Tahta Arayüzü Projesi ) Öne Çıkan Özellikleri

Etkileşimli Tahtalar ve Dokunmatik Cihazlar için PARDUS
  • ETA Panel

Uzun ve detaylı araştırmalar sonucu etkileşimli tahtaları daha verimli kullanıma yönelik olarak geliştirilen ETA Paneli bir sınıf ortamında ihtiyaç duyulan görevlerin en hızlı ve etkili şekilde gerçekleştirilmesini sağlamaktadır.

  • ETA Klavye

Etkileşimli Tahta Arayüzü Projesi için özel olarak geliştirilen sanal klavye sayesinde fiziksel bir klavyeye ihtiyaç duymadan kolayca metin girişi yapabilirsiniz. Klavye bir metin alanına dokunulduğunda otomatik olarak gösterilebilmekte, tablet ve tam görünüm sunmakta, farklı giriş dili ve renk seçeneklerini barındırmaktadır.

  • Ekran Karartma

ETA Panel üzerinden erişilen Ekran Karartma özelliği sayesinde ekranın belirli bir kısmı karartılarak gizlenmek istenen bilgi gizlenebilir veya tam ekran modunda tüm ekran cihazın kapatılmasına gerek duymadan karartılarak tüm dikkatin öğretmen üzerine çekilmesi sağlanabilir.

  • Tahtalar

Etkileşimli Tahta Arayüzü aynı anda birden fazla tahtada çalışma imkanı sunarak öğretmenlerin ekrandaki pencerelerin konumlarını değiştirmelerine veya kapatmalarına ihtiyaç duymadan diledikleri gibi bir yerleşimde sunum yapabilmelerini ve etkileşimli tahtalardan en verimli şekilde faydalanabilmelerini sağlamaktadır.

Etkileşimli Tahtalar ve Dokunmatik Cihazlar için PARDUS
  • Dokunma Eylemleri

Etkileşimli Tahta Arayüzü Projesi için geliştirilmiş dokunma eylemleri sayesinde kullanıcılar etkileşimli tahtaların dokunmatik yüzeylerinden en etkin şekilde faydalanabilmektedir. Bu eylemlerden birkaçı:

– Uzun dokunuşla sağ tıklama menüsü gösterilmesi

– İki parmak ile dokunup genişletme ve daraltma yaparak yakınlaştırma ve uzaklaştırma yapılabilmesi

– İki parmak ile dokunup sürükleyerek sayfa içinde kaydırma yapılabilmesi

– Bir pencerede iki parmak ile uzun süre basılı tutulduktan sonra pencerenin kolaylıkla ekranda taşınabilmesi

– Ekranın alt kısmında iki parmak dokunuşu yapılarak ETA Klavye’nin gösterilip gizlenmesi

Pardus ETAP indirmek için: https://www.pardus.org.tr/projeler/etap/

Etkileşimli Tahtalar ve Dokunmatik Cihazlar için PARDUS

Etkileşimli Tahtalar ve Dokunmatik Cihazlar için PARDUS hakkında çeşitli detayları paylaştığımız içeriğimizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Sizlerin de Pardus hakkındaki fikirlerini, kullandığınız ve önerdiğiniz sürümlerini yorumlar kısmında görmek isteriz. Bu ve bunun gibi haberlerimizin devamı için bizleri takipte kalın.

Teknoloji | İnterGez

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.