Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 4°C
Çok Bulutlu
İstanbul
4°C
Çok Bulutlu
Per 5°C
Cum 6°C
Cts 7°C
Paz 8°C

Delta Virüsü Belirtileri Nelerdir?

Delta Virüsü Belirtileri Nelerdir?

Delta Virüsü Belirtileri Nelerdir?

2019 yılının Aralık ayında Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan coronavirüs salgını tüm dünyayı etkisi altına alarak adeta yaşamı durdurma noktasına getirmiştir. Tüm dünya ülkeleri geniş kapsamlı bir karantina uygulayıp ülke sınırlarını kapatarak ve vatandaşlarının sokağa çıkmalarını engelleyerek korona virüsün yayılmasını önlemeye karşı tedbirler almışlardır. İnsan sağlığını etkileyecek ölümcül sonuçlara varabilen virüsün yayılması engellenememiş ve zamanla virüs mutasyona uğramıştır. Birçok defa mutasyona uğrayan virüs çeşitli varyantlarıyla da insan sağlığını tehdit etmeye devam etmektedir. Bu varyantlardan biri de delta virüsü olarak adlandırılmıştır. Virüsün mutasyona uğramasıyla birlikte, ortaya çıkan belirtiler de değişiklik göstermektedir.

Koronavirüs Nedir?

Kendi kendine çoğalabilen, basit organizmalar olarak bilinen virüsler yalnızca genetik yapısını taşıyan DNA ve RNA adı verilen molekülleri çevreleyen protein tabakasıdır. Koronavirüs kendini çevreleyen yağ tabakasına sahiptir. İnsan vücudunda içine girdikleri hücrede çoğalabilen mikroorganizmalardır. Hücre dışında kendi kendine üreme yeteneği olmayan Koronavirüs insan vücudunda hızla çoğalarak virüsü kapmış olan kişinin ölümü ile sonuçlanabilir.

Koronavirüs solunun yolu hastalığı olarak bir grup hasta üzerinde yapılan testler sonucu 13 Ocak 2020’ de tam olarak tanımlanabilmiştir. En yayın Koronavirüs belirtileri ateş, öksürük ve nefes darlığı olarak sıralanabilir. Koronavirüs çeşitleri ile büyük bir virüs ailesidir. Koronavirüs bazı çeşitleri insanlarda soğuk algınlığı gibi basit görünen Orta Doğu Solununum Sendromu (MERS) ve Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS) olarak ortaya çıkar ve şiddetli solunum yolu enfeksiyonlarına dönüşebilmektedir. İnsanlığı etkisi altına alan covid- 19 hastalığına SAR-CoV-2 virüsü neden olmaktadır.

Delta Virüsü Nedir?

Koronavirüs insandan insana hızla bulaşarak dünyayı etkisi altına alan bir salgın halini almıştır. Yapısına Koronavirüs bulaşmış olan hücreler, virüsün kendi genetik bilgilerini hücreye aktarması ve hücreyi yok edene kadar çoğalması ile vücutta dağılmaya devam eder. 2019 yılının aralık ayından günümüze kadar virüs çeşitli varyantları ile insan sağlığını tehdit etmeye devam etmektedir. Ortaya çıkan bu varyantlardan biri de coronavirüs hastalığına neden olan SARS-CoV-2’nin mutasyona uğraması ile meydana gelen Delta varyantıdır. Delta varyantı korona virüsün diğer varyantlarına oranla daha hızlı bulaşıcı ve daha ölümcül olabiliyor. Delta varyantının daha hızlı bulaşıcı olmasının sebebi protein yapısındaki değişikliklerin hücrelere girmesini ve tutunmasını kolaylaştırdığı düşünülmektedir.

Delta varyantı olarak bilinen korona virüsün mutasyona uğramış yeni hali ilk olarak Hindistan’da görülmüştür. İlk ortaya çıktığı halinden mutasyona uğrayarak değişim yaşayan koronavirüs Hindistan’da görülmeye başlayan yeni varyantı ile Hint varyantı adını almıştır. Covid-19 Delta mutasyonu korona virüsün ilk hali (alpha) ve diğer mutasyonlarına göre daha bulaşıcı olduğu ve ölüm oranında artışa sebep olduğu bilinmektedir. Delta varyantı protein yapısında meydana gelen değişiklikler ile insan vücudunda hücrelere daha kolay tutunabilmektedir.

Delta Virüsü Belirtileri Nelerdir?

Korona virüsün varyantlarından olan Delta virüsü belirtileri diğer varyantlara göre farklılık gösterdiği ortaya çıkmıştır. Hindistan’da görülmeye başlayan ve İngiltere’de hızla yayılmaya başlayan Delta varyantı baş ağrısı, burun akıntısı ve boğaz ağrısı ile kendini gösteriyor ve gençlerde ağır soğuk algınlığı şeklinde ortaya çıkıyor. Koronavirüs gibi Delta varyantı da benzer özellikler göstermektedir. Bu belirtilerin önemli olanları;

 • Şiddetli öksürük (kuru veya balgamlı öksürük)
 • Solunum yetmezliği
 • Yüksek ateş
 • Tat ve koku kaybı
 • Boğaz ağrısı
 • İştahsızlık
 • Halsizlik
 • Kas ve eklemlerde ağrı (kollar, bacaklar ve bel ağrıları)
 • Burun tıkanıklığı
 • Baş ağrısı
 • Mide bulantısı

şeklinde sıralanabilir. Bu belirtilerin birkaçından şikayetçi olan kişilerin PCR testi vererek

sonucunu öğrenene kadar kendilerini izole etmelidir. Korona virüsün belirtileri Delta varyantında görülmektedir. Sıklıkla baş ağrısı ve burun akıntısı görülen Delta varyantı daha bulaşıcı ve daha ağır seyretmektedir. Delta varyantına yakalanan kişiler en çok baş ağrısı sırasıyla boğaz ağrısı, burun akıntısı ve yüksek ateş şikâyeti yaşamaktadır. Delta varyantında da yaşanan koku ve tat kaybı ciddi bir şekilde kendini gösteriyor.

Yapılan araştırmalar sonucu geliştirilen aşı toplumun çoğunun aşılanması ile kontrol altına alınabileceği düşünülmektedir. Çeşitli varyantları ortaya çıkan Covid-19 hastalığına karşı aşıların etkili olduğu görülmektedir. Ülkemizde de tespit edilen Delta varyantı hızla yayılım göstermektedir.

Delta Virüsü Tedavisi Nasıldır?

Delta virüsü öncelikle hastalığa yakalanmamak için maske ve mesafe kuralına dikkat edilmelidir. Kalabalık ortamdan uzak durmalı ve kişiler ile aradaki mesafe korunmalıdır. Kapalı ortamlarda fazla bulunulmamalı hijyene önem verilmelidir. Bütün tedbirleri almanıza rağmen korona virüsün Delta varyantına yakalanıp yakalanmadığınızı öğrenmek için öncelikle PCR testi yaptırmalı ve sonucu alana kadar kendinizi izole etmelisiniz. Delta varyantına yakalanmış iseniz doktor kontrolünde ateş düşürücü ve ağrı kesiciler kullanılabilir.

Delta varyantı korona virüsün mutasyona uğramış hali olarak ortaya çıkmıştır ve virüs temelli bir hastalık olduğu için antibiyotik tedavisi etkili olmamaktadır. Delta varyantına yakalanmış kişilerin odadaki nemi korumak adına odayı sık sık havalandırmaları ve boğaz ağrısı ile öksürüğü azaltmak için ılık duş ve sıcak çaylar içerek hastalığın belirtilerini hafifletebilirler.

Bol sıvı alımı, düzenli uyku ve dinlenmek diğer varyantlarda olduğu gibi Delta varyantında da belirtilerin azalmasına yardımcı olacaktır. Bunların yanı sıra doktor tavsiyesi ile öksürük şurubu veya öksürük ilaçları da hastalığın seyri bakımından yardımcı olacaktır. Delta varyantında hafif semptomlar gösteriyorsanız kendinizi izole ederek ve evdeki ortak kullanım alanlarında maske takarak ailenizin sağlığını korumaya yardımcı olabilirsiniz. Tıbbi bakım haricinde evde kalarak hastalık sürecinin bitmesini bekleyebilirsiniz. Doktor takibinde olacağınız bu süreç içerisinde izolasyonun ne zaman biteceği konusunda sağlık görevlileri tarafından bilgilendirileceksiniz.

Delta varyantına yakalanıp ağır semptomlar gösteren hastalar hastanede tedavi altına alınmaktadır. Delta varyantı da korona virüsün mutasyona uğramış hali olup koronavirüs gibi kesin tedavisi henüz kesin tedavisi bulunamamıştır ve ilaçlar üzerinde yapılan araştırmalar devam etmektedir. Hastanede tedavi sürecine alınan hastaların semptomları hafifletilerek bağışıklık sistemi güçlendirilip hastalığı yenmeleri amaçlanmaktadır.

Delta Virüsüne Karşı Aşıların Etkinliği Nedir?

Aşılar salgın hastalıkta toplum bağışıklığı kazanmak için önemlidir. Aşı hastalığın önlenmesine yardımcı olur ve hastalık semptomlarının daha hafif geçirilmesini sağlayabilir. Maske mesafe kuralına uymak tek başına koronavirüs hastalığının yayılmasını ve hastalık sebebiyle ölümlerin önüne geçmekte tek başına yeterli değildir. Koronavirüsün varyantı olan Delta virüsü için de aşılanma ile koruma sağlayarak hastalığa karşı bağışıklık kazanılabilir. Aşılanma ile toplum sağlığı korunabilir ve hastalığın başkalarına bulaşması önlenebilir.

Delta varyantının hızla bulaşması endişe verici olup aşılanmamış kişilerde hastanede tedavi gerektirmektedir. Tek doz aşılamada sınırlı koruma sağlanan Delta varyantı ikinci doz aşı olan kişilerde daha fazla koruma sağlandığı tespit edilmiştir. Aşı olan kişilerde semptomlar daha hafif seyir gösteriyor ve boğaz ağrısı, burun akıntısı ve baş ağrısı gibi belirtiler gösterebiliyorlar. Aşılanmamış olan kişilerin hastanede yatma oranları tam doz aşısını olmuş kişilere göre daha fazla olduğu görülmektedir.

Aşı olan kişilerde hastalık seyri daha hafif geçtiği hastaneye yatırılma oranlarının daha düşük olduğu bilinmektedir. Aşılar hafif enfeksiyonlarda %100 koruma sağlayabiliyorken aşılanmamış kişilerde koronavirüs kaynaklı ağır hastalıkların %97’ si görüldüğü ve aşıların önemi konusunda bilgi veriyor. Aşıları tam doz uygulatıp maske ve mesafe kurallarına uyan kişilerin Delta varyantına karşı daha korunaklı olabileceğini unutmayalım.

Sağlıklı günler dileriz.

Delta Virüsü Belirtileri Nelerdir 2

Delta Virüsü Belirtileri Nelerdir? hakkında çeşitli detayları paylaştığımız içeriğimizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Bu ve bunun gibi içeriklerin devamı için bizleri takipte kalın.

Sağlık | İnterGez

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.