Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 24°C
Açık
İstanbul
24°C
Açık
Paz 24°C
Pts 27°C
Sal 25°C
Çar 25°C

Çörek Otu Yağının Faydaları Nelerdir?

Çörek Otu Yağının Faydaları Nelerdir?

Çörek Otu Yağının Faydaları Nelerdir?

Geçmişten günümüze bitkiler tıbbi alanda çokça kullanılmıştır. Çörek otu da çok eski zamanlardan beri kullanılan tıbbi ve aromatik bitkilerden biridir. Modern tıbbın kurucusu kabul edilen Hipokrat ve modern botaniğin (bitki biliminin) kurucusu kabul edilen Dioscorides’in de tedavi amacıyla birçok farklı hastalığın tedavisi için çörek otunu kullandığı bilinmektedir. Çörek otu yağı ise çörek otu tohumlarından elde edilen bitkisel bir yağdır.

Çörek otu yağı, yüksek antioksidan niteliği taşıyan ana bileşeni timokinon sayesinde doğal bir tedavi yöntemi olarak kullanılabilmektedir. Bununla birlikte sağladığı faydaları sebebiyle kozmetik alanda da tercih edilebilmektedir. Çörek otu yağının faydaları arasında antioksidan, antibakteriyel, antifungal (mantar önleyici), enflamasyon (iltihap) giderici, şeker ve tansiyon düşürücü etkiler yer almaktadır. Çörek otu yağı hakkında merak ettiklerinizi yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Çörek Otu Yağı Kullanım Alanları

Çörek otu yağının faydaları birden fazla olduğundan tedavide ve kozmetikte birçok farklı amaçla kullanılabilmektedir. Çörek otu yağının kullanım alanları şunlardır:

 • Kilo verme: Çörek otu ve çörek otu yağı takviyesinin vücut kitle indeksi ve vücut ağırlığının düşürülmesine yardımcı olabileceğine ve obezite tedavisinde kullanılabileceğine dair çalışmalar mevcuttur. Bu nedenle çörek otu yağı kilo verme amacıyla kullanılabilir. Çörek otu yağını bu amaçla kullanırken doktor kontrolünde kullanmak oldukça önemlidir.
 • Tip 2 diyabet: Yapılan bazı çalışmalar çörek otu yağı tüketiminin kan şekerini düşürmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Çörek otu yağının diyabet ilaçları ile birlikte kullanımı kan şekerinde fazla düşmeye sebep olabileceğinden diyabet ilaçları ile birlikte kullanmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır.
 • Romatoid artrit (Eklem iltihabı): Çörek otu yağı, enflamasyon (iltihap) giderici özelliğe sahiptir. Bazı çalışmalar bu özelliğiyle çörek otu yağının romatoid artrit belirtilerinin azaltılmasına yardımcı olabileceğini göstermiştir. Romatoid artrit hastaları doktor tavsiyesiyle çörek otu yağından faydalanabilirler.
 • Dermatolojik problemler: Yapılan bazı çalışmalar sonucunda çörek otu yağı tüketiminin bazı dermatolojik problemlerin giderilmesinde yardımcı olabileceği gösterilmiştir. Çörek otu yağı yara izlerinin giderilmesinde, akne problemlerinde, sedef, egzama ve vitiligo hastalıklarında tedaviye yardımcı olabilir.
 • Hipertansiyon (Yüksek tansiyon): Bazı çalışmalar çörek otu yağının faydaları arasında tansiyon düşürücü etkinin de sayılabileceğini göstermiştir. Bu nedenle çörek otu yağının hipertansiyon için koruyucu ya da hipertansiyon hastaları için tedaviye yardımcı olabileceği söylenebilir.
 • Gastrointestinal problemler (Mide – bağırsak problemleri): Çörek otu yağı antioksidan ve enflamasyon giderici etkisi sayesinde sindirim sistemiyle ilgili problemlerin önlenmesi ya da bu problemlerin varlığında tedavi için yardımcı olabilir. Bu konuda yapılmış bazı çalışmalar da çörek otu yağının mide – bağırsak problemlerinde kullanılabileceğini göstermiştir.
 • Karaciğer ve böbrek fonksiyonları: Serbest radikaller vücutta hücre ve doku hasarına sebep olarak karaciğer ve böbrek fonksiyonlarını bozabilen atom ya da moleküllerdir. Antioksidanlar ise serbest radikaller için vücutta savunma sağlayarak serbest radikallerin sebep olabileceği hasarların önüne geçilmesinde rol oynar. Çörek otu yağı da antioksidan niteliği ile karaciğer ve böbrek fonksiyonlarının korunmasında yardımcı olabilir.
 • Kozmetik: Çörek otu yağı sadece tıbbi amaçla değil kozmetik amaçla da kullanılabilmektedir. Antioksidan ve enflamasyon giderici özelliğiyle bu alanda da etkili olabileceği düşünülmektedir. Çörek otu yağı saça faydaları ve dermatolojik etkileri sebebiyle kozmetik alanda özellikle saç ve cilt için tercih edilmektedir.

Çörek Otu Yağı Saça Faydaları

Birçok saç maskesi ve şampuanın içeriğinde çörek otu yağı da yer almaktadır. Antifungal (mantar önleyici), antioksidan ve enflamasyon giderici özellikleriyle de bu alanda da kullanılabilmektedir. Hakkında kesin çalışmalar olmamakla birlikte çörek otu yağının saçı ve saç derisini nemlendirdiği, saça hacim ve güç kazandırabildiği, saça parlaklık verdiği ve kepek oluşumunun önüne geçebileceği düşünülmektedir. Yapılan bazı çalışmalar sonucunda çörek otu yağının diğer bazı bitkisel bileşenler ile kullanımı sonucunda saç uzamasında ve saç dökülmesinin önüne geçilmesinde etkili olabileceği gösterilmiştir.

Her ne kadar bu konuda yapılan bazı çalışmalar olumlu sonuçlar gösterse de çörek otu yağının saçta kullanımı hakkında yeterli miktarda veri bulunmamaktadır. Bu sebeple çörek otu yağının saçta kullanımı hakkında kesin ve net ifadelerde bulunmak mümkün değildir.

Çörek Otu Yağı Cilde Faydaları

Çörek otu yağı cilde faydaları ile de öne çıkan bitkisel bir yağdır. Birçok dermatolojik problemin tedavisi için yardımcı olabileceğine dair yapılan çalışmalar vardır. Çörek otu yağının etkili olduğu düşünülen cilt problemleri şunlardır:

 • Akne: Çörek otu yağının aknede etkili olduğuna dair yapılmış bazı çalışmalar bulunmaktadır. Antimikrobiyal ve enflamasyon giderici özellikleri sebebiyle çörek otu yağının aknede etkili olduğu düşünülmektedir.
 • Sedef hastalığı: Yapılan bazı çalışmalar çörek otu yağı kullanımı ile sedef hastalığı semptomlarının hafifletilebildiği gösterilmiştir. Ancak bu çalışmalar kesin ifadeler için yeterli değildir, bu alanda daha çok çalışma gerekmektedir.
 • Vitiligo: Araştırmacılar yaptıkları bazı çalışmalar sonucunda çörek otu yağının cilt içerisinde, cilde renk veren pigment olan melanini yayma özelliği olabileceğini öne sürmüşlerdir. Bu çalışmalar çörek otu yağı kullanımı ile vitiligo hastalığında iyileşme görülebildiği gösterilmiştir.
 • Yara iyileşmesi: Çörek otu yağı ana bileşeni olan timokinon sayesinde yara iyileşmesini destekleyebilmektedir. Enflamasyon giderici, antioksidan ve antibakteriyel özellikleri ile yanık, kesik ve diğer yaraların iyileşmesinde etkili olabileceği düşünülmektedir. Bu konuda yapılan bazı çalışmalar bu fikri destekler nitelikte sonuçlar vermiştir.
 • Egzama: Yine içeriğindeki ana bileşen olan timokinon sayesinde çörek otu yağının, kuru ve kaşıntılı bir cilde sebep olan egzama hastalığının semptomlarının iyileşmesine de yardımcı olabileceği düşünülmektedir. Yapılan bazı çalışmalar bu fikri desteklemektedir. Bununla birlikte çörek otu yağı egzama ile ilişkili cilt enfeksiyonlarını önlemede de yardımcı olabilir.

Çörek Otu Yağı Hakkında Uyarılar

 • Geçmişten bugüne çörek otu yağı ve faydaları hakkında birçok hayvan ve insan deneyi yapılmıştır. Bu çalışmalar olumlu sonuçlar gösterse de kesin ve net ifadeler için yeterli sayıda değildir. Bu konuda kesin ifadelerde bulunabilmek için daha çok veriye ihtiyaç vardır. Çörek otu yağının birçok faydası olduğu düşünülse de yetersiz veriler nedeniyle çörek otu yağı kullanılırken dikkatli olunmalıdır. Çörek otu yağı kullanmadan önce mutlaka doktorunuza ve eczacınıza danışmalısınız.
 • Kronik hastalığınız varsa veya sürekli ilaç kullanıyorsanız çörek otu yağı kullanırken çok daha dikkatli olmalısınız. Çörek otu yağı tansiyon ve şekeri düşürebileceğinden bu hastalıklarda kullanılan ilaçlarla birlikte kullanımı çeşitli sorunlara sebep olabilir.
 • Yağ üretiminde sıkım yöntemi yağın kalitesini ve etkisini önemli ölçüde etkiler. Yapılan deneyler sonucunda araştırmacılar soğuk sıkım yöntemiyle üretilen çörek otu yağının tercih edilmesini önermektedir.
 • Modern farmakolojinin kurucusu kabul edilen Paracelsus’un ‘İlacı zehirden ayıran dozdur.’ sözü günlük yaşamda kullanılan her madde için geçerlidir. Dolayısıyla çörek otu yağının tüketiminde de aşırıya kaçmamak çok önemlidir. Çörek otu yağı kullanırken doktorunuzun veya eczacınızın tavsiye ettiği dozu aşmamak konusunda özen göstermelisiniz.
 • Bitkisel yağ satın alırken gerçek ve de sağlıklı bitkisel yağları tercih etmek çok önemlidir. Bitkisel yağları her yerde bulmak mümkündür ancak etkili ve güvenilir sonuçlara ulaşabilmek için çörek otu yağı alırken gerekli testlerden ve onaylardan geçmiş, eczane ürünü olan çörek otu yağlarını tercih etmelisiniz.
 • Her bitkisel ürün ve ilaçta olabileceği gibi çörek otu yağının da yan etkileri vardır. Çörek otu yağının bilinen yan etkileri genellikle mide ve bağırsakla ilişkilidir. Hazımsızlık, mide bulantısı, şişkinlik ve mide yanması çörek otu yağının sebep olabileceği yan etkilerdendir.
 • Alerjik reaksiyonlar gösteriyorsanız ve bunun çörek otu yağından kaynaklandığını düşünüyorsanız çörek otu yağını kullanmayı hemen bırakmalı ve en kısa zamanda bir doktora görünmelisiniz.
Çörek Otu Yağının Faydaları Nelerdir 2

Çörek Otu Yağının Faydaları Nelerdir? hakkında çeşitli detayları paylaştığımız içeriğimizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Bu ve bunun gibi içeriklerin devamı için bizleri takipte kalın.

Sağlık | İnterGez

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.