Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 14°C
Hafif Yağmurlu
İstanbul
14°C
Hafif Yağmurlu
Cts 20°C
Paz 21°C
Pts 23°C
Sal 22°C

97 – Kadir Suresi | Tefsir’ul Munir

97 – Kadir Suresi | Tefsir’ul Munir

Kadir Suresi | Tefsir’ul Munir ( Vehbe Zuhayli )

Kur’an’ın İnmeye Başlaması Ve Kadir Gecesinin Faziletleri:

1- Gerçek, biz onu Kadir gecesinde indirdik.

2- Kadir gecesini sana bildiren nedir?

3- Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır.

4- Onda melekler ve Ruh, Rabbinin izniyle herbir iş için iner de iner.

5- O (gece) tan yeri ağanncaya ka­dar bir selâmdır.

Açıklaması:

“Gerçek, biz onu Kadir gecesinde indirdik.” Muhakkak biz Kur’an’ı in­dirmeye kadir gecesinde başladık. O mübarek gecedir. Allah Tealâ’nın bu­yurduğu gibi: “Hakikat biz onu mübarek bir gecede indirdik.” (Duhan, 44/3), “Ramazan ayıdır ki Kur’an onda indirilmiştir.” (Bakara, 2/185) ayeti­ne binaen de Kadir gecesi Ramazan ayındadır. Sonra da indirilmesini onun ardından yirmi üç yılda, ihtiyaca, gelişmeler ve olaylarda ilâhi hükmün ge­reğine göre tamamladık. Zemahşeri diyor ki: Allah Kur’an’ı üç yönden yü-celtmiştir: Birincisi: İndirilmesini kendisine isnat edip bunu bir başkasına değil de kendisine mahsus kılmıştır. İkincisi: Şöhretine ve vurgulamaya ih­tiyacı olmadığına belge olsun diye, açık ismini anmadan zamirle ifade et­miştir. Üçüncüsü: İndirildiği vaktin şerefini yüceltmiştir.[1]

Ardından Allah Tealâ o gecenin faziletlerini zikretti:

1- “Kadir gecesini sana bildiren nedir1? Kadir gecesi bin aydan hayırlı­dır.” Kadir gecesinin ne olduğunu sana bildiren nedir? Bu, mevkiinin yücel­tilmesi, kıymetinin tazimi ve şerefinin ne denli önemli olduğunu açıklamak içindir. Böyle adlandırılması da, Allah Tealâ’nın bir dahaki yıla kadar dile­diği şeyleri takdir buyurduğu veya kadri ve şerefinin çok büyük olmasın­dan dolayıdır. Zemahşeri diyor ki: Kadir gecesinin önemi işlerin takdiri ve

kazasının o gece karara bağlanmasındandır. Bu da şu ayette geçmektedir: “Her hikmetli iş, nezdimizden bir emir ile o zaman ayrılır.” (Duhan, 44/4).

Bir başka önemi de bir gece olduğu halde ondaki amelin bin aydaki amelden hayırlı olmasıdır.

İmam Ahmed ve Nesai, Ebu Hureyre (r.a.)’den rivayet ettiler: Rama­zan girdiğinde Rasulullah (s.a.) buyurdu ki: “Size Ramazan ayı geldi. Mü­barek ay. Allah size orucunu farz kıldı. Onda cennet kapıları açılır, cehen­nem kapılan kapatılır, şeytanlar bağlanır. Onda bin aydan hayırlı bir gece vardır. Hayrından mahrum olan mahrumdur.”

Buhari ve Müslim’in Ebu Hureyre’den rivayet ettiğine göre Rasulullah (s.a.) şöyle buyurdu: “Kim iman ederek ve sevabını umarak kadir gecesini ihya ederse geçmiş günahları bağışlanır.”

2- “Onda melekler ve Ruh, Rabbinin izniyle her bir iş için iner de iner.” Melekler ve Cebrail bu gece bir dahakine kadar takdir edilmiş her iş için göklerden yere inerler. Peygamber (s.a.) buyurdular ki: “Allah mukaddera­tı Beraet gecesi takdir eder. Kadir gecesi olunca da sahiplerine teslim eder.” Allah’ın izni olmadan bir iş yapmazlar: “Biz senin Rabbinin emri olmadık­ça inmeyiz.” (Meryem, 19/64). Ayette geçen Ruh, Cebrail (a.s.)’dir. Şerefinin büyüklüğü nedeni ile diğer meleklerden ayrı olarak ismen anılmıştır.

Meleklerin inmesinin faydalarından bazıları: Dünyada, gök sakinleri­nin göremediği taat çeşitlerini işlerler. Belki de dünyada taat onlar için bu geceye mahsustur; melekler de daha çok sevap için onu arzu edebilirler. Ki­şinin orada taatından daha fazla sevap kazanmak için Mekke’ye gittiği gibi.

3- “O (gece) tan yeri ağarıncaya kadar bir selâmdır.” Kur’an’ın nüzulü ve meleklerin bulunması ile hayırla dolu bu gecede, selâmet, güven, hayır ve bereketten başka bir şey yoktur. Hayır ve bereketin inmesi, meleklerin grup grup rahmetle inmeleri güneşin batımından fecre kadar sürer.

Kuran

Kadir Suresi

Tefsir’ül Münir ( Vehbe Zuhayli ) | İnterGez

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.