Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Az Bulutlu
İstanbul
22°C
Az Bulutlu
Per 21°C
Cum 19°C
Cts 18°C
Paz 19°C

97 – Kadir Suresi | Şifa Tefsiri

“Kadr gecesinden” bahseden bu sûre, Mekke’de nazil olmuş, beş ayettir.

97 – Kadir Suresi | Şifa Tefsiri

Kadr Suresi | Şifa Tefsiri ( Mahmut Toptaş )

1- Biz Onu (Kur’ân’i) kadir gecesinde indirdik.

2- Kadir gecesinin ne olduğunu sana ne bildirdi?

3- Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır.

4- Rablerinin izniyle o gecede melekler ve Ruh (cebrail) her türlü iş için artlarda iner.

5- Tan yeri ağarıncaya kadar bu gece selamettir.

Bakara sûresinin 185’nci ayetinden anladığımıza göre, Kur’ân-ı Kerim Ramazan ayında indirilmiştir. Kur’ân’ın Kadir gecesinde indiğini bildiren bu sureye göre de Kadir gecesi Ramazan ayı içindedir.

Peygamber Efendimiz: “Kim Kadir gecesini iman ve ihlasla ihya ederse, geçmiş günahları afvolunur” buyurmuştur.[2]

Ramazan ayının son günlerinde inzivaya çekilmek cahiliye döne­minde de biliniyordu. Ancak “Kadir gecesi” ifadesi ilk defa bu süreninin inmesiyle bilindi.

Rabbimiz bu geceyi kıyamete kadar gelecek insanlara yol gösteren kitabı indirdiği için bu gecenin değerinin bin aydan = (84 yıldan) daha hayırlı olduğunu bildirir.

Dünya koministlerinin fikir babalarından, Fransız Koministlerinin başkanlarından Roqer Garodi ömrünün son yıllarında Kur’ân’ı okur, müslüman olur ve “yıllardır aradıklarımı topluca buldum” der..

Bir insanın seksen yılda aklıyla bulamadıklarının tamamını kadir ge­cesinde inmeye başlayan bu Kur’ân’da bulur. Onun içindirki Kadir ge­cesini ihya etmek demek insanlığın hukukda, siyasette, ticarette, öz­gürlüklerini korumada, hak ve sorumluluklarını belirlemede en doğru kuralları koyan Kur’ân’ın iniş gecesini anmak, yeniden Kur’ân’ı okuyup yeni inmiş gibi ona sarılmak demektir.

Bize ışık veren, ısı veren güneş olmasa bu dünya hayatımızda be­denimiz zarar görür. Ama O, Allah’ın nuru Kur’ân, Kadir gecesinde doğmasaydı insanlık hala cehaletin karanlığında debelenir olacaktı.

Kur’âm indiren Allah (c.c)

Kur’ân’ı getiren Ruh-ül-Kuds = Cebrail

Kur’ân’ı alan Mühammed (s.a.v)

Kur’ân’ı etrafa yayan Ashabı güzin (r.a)

Bir ismi “Nur”‘oJan insanlığı aydınlatan Kur’ân, Allah’dan, Cebrail aracılığıyla Hz. Mühammed (s.a.v)’in gönlüne, O’nun dilinden ashabın gönüllerine nur halinde akıveriyor. Nur alıyorlar, Nur veriyorlar, Nurlu gözlerle bakıyorlar.

İşte böyle bir geceyi şuurlu bir şekilde ihya etmek şuurları nurlandırmak demektir.

“Biz O’nu Kadir gecesinde indirdik” buyuruyor.

O, dediği Kur’ân’dır. Dühan sûresinin ilk ayetlerinde O’ndan kas-dedilenin kitap olduğu açıklanmıştır. Bakara suresinin ilk ayetlerinde “işte kitap” denilmektedir.

Bundan sonra “Kitap” denildiğinde akla ilk önce Kur’ân gelmelidir. Diğer kitaplar Hadis kitabı, fıkıh kitabı, matematik kitabı, fizik kitabı, şiir kitabı v.s. gibi ilave kelimelerle açıklanmalı. Kitap denilince Kur’ân akla gelmelidir.

Bu sureyi, Kadir gecesinin değerini bildirmek için indirdik manası da anlaşılabilir.

Geçmiş ümmetlerin mücahidlerinin bin ayda kazandığı sevaba bu ümmet kadir gecesini ihya etmekle erişecektir. Çünkü geçmiş peygam­berler ve ümmetler belirli zaman, mekan ve kavim için gönderilmişlerdi.

Bu Kur’ân kıyamete kadar gelecek bütün insanlığa gönderilmiştir. Bu ümmette Bu Kur’ân’ı taşımakla, indiği geceyi ibadet taat ve Kur’ân okumakla geçirdiği için, kendinden sonra gelenlere Kur’ân’ı taşıdığı için, bir gecesi bin aydan hayırlı olmuştur.

Peki bu gece Ramazanın hangi gecesidir? Pek çok rivayet vardır. Ramazanın yirminci gecesinden sonuna kadar bütün gecelerdedir. Ancak bu ümmetin çoğunluğu yirmi yedinci gecesini benimsemiştir ve inşaallah öyledir.

Ancak Abdullah b. Mesud’un; “bir senenin her gecesini ibadetle geçi­ren Kadir gecesini ihya eder” sözü daha garantilidir.

Atalarımızda; “Her geceyi kadir bil” demişler. Her gecenin hakkım verelim. “Her geleni Hızır bil” demişler herkese İslâmi kurallara göre davranalım.

Rabbin rızası iyiliklerde gizlidir. Hangi iyilik yapılınca Rabbin rıza­sını kazanacağız onu bilemediğimizden, herkese ve herşeye iyi davra­nacağız. Karıncanın gönlünü alan Süleyman olur.

Allah’ın gazabı da isyanlarda gizlidir. O’nun için hiçbir zaman kim­seye kötülük yapmamaya ve Allah’a isyan etmemeye dikkat edeceğiz.

Kadir gecesi öyle değerliki, Melekler ve Cebrail O gece Rabbin iz­niyle yeryüzüne inerler, Müminlere selam verirler ve Rabbimizin bildiği “Levhi mahfuzda” yazılı olan bir senelik işleri, Rabbimiz görevli melek­lere Kadir gecesinde bildirir ve Melekler O bilgiyle inerler ve melekle­rin selamı tan yeri ağarıncaya kadar devam eder.

Kuran

Kadr Suresi

Şifa Tefsiri ( Mahmut Toptaş ) | İnterGez

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.