Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 13°C
Hafif Yağmurlu
İstanbul
13°C
Hafif Yağmurlu
Cts 12°C
Paz 16°C
Pts 14°C
Sal 10°C

113 – Felak Suresi | Tefsir’ul Munir

113 – Felak Suresi | Tefsir’ul Munir

Felak Suresi | Tefsir’ul Munir ( Vehbe Zuhayli )

Mahlukâtın Şerrinden Sığınma:

1- De ki: ‘Sabahın Rabbine sığınırım,

2- Yarattığı şeylerin şerrinden,

3- Karanlığı çöküp bastığı zaman gecenin şerrinden,

4- Düğümlere üfürenlerin şerrinden,

5- Ve haset edenin, haset ettiği za­man şerrinden.

Açıklaması:

“De ki: “Sabahın Rabbine sığınırım, yarattığı şeylerin şerrinden” Ey Peygamber! De ki: Allah’a dayanırım. Sabahın Rabbine sığınırım. Çünkü gece ondan çıkıyor. Veya, Allah’ın yarattıklarından her çıkana, hayvan, sabah, dane, çekirdek, bitki ve diğer herşeyden. Kâinatın yaratanı Allah’a O’nun yarattığı bütün mahlukâtından sığınırım. Burada, yeryüzünden karanlığı gidermeye kadir olanın kuldan da serlerin ve afetlerin zulmetini gidermeye kadir olduğuna işaret vardır.

Tirmizi (hasen diyerek), ve Beyhaki, Ebu Said el-Hudri’den rivayet et­ti: Rasulullah (s.a.) cinlerin gözünden, insanın gözünden (nazardan) Rab­bine sığınırdı. Muavvizeteyn sureleri inince onları alıp gerisini terketti.

Malik Muvatta’da Aişe’den rivayet etti: “Rasulullah (s.a.) bir şikayeti olduğunda muavvizeteyni okur ve üflerdi, acısı arttığında da ben okuyor, bereketini umarak elini üzerine sürüyordum.”

Bütün mahlukâttan sığınmayı umumen zikrettikten sonra, serleri en tehlikeli onlardan, sığınılması gereken en önemlilerden de üç sınıfı ayrıca zikretti:

1- “Karanlığı çöküp bastığı zaman gecenin şerrinden” Çöken gecenin şerrinden Allah’a sığınırım. Çünkü gecede yırtıcı hayvanlar, yerin haşeratı, belâlılar, fesat ehli tehlikesi ve korkusu vardır.

2- “Düğümlere üfürenlerin şerrinden” Nefislerin veya sihirbaz kadın­ların şerrinden Allah’a sığınırım. Zira kadınlar ip düğümlerine üflüyorlar-dı. Üfürme, az tükürükle nefes vermedir. Sadece nefes verme olduğu da söylenmiştir. Ebu Ubeyde: Onlar Lebid b. A’sam’m Peygamber (s.a.)’e sihir yapan kızlarıdır, dedi.

3- “Ve haset edenin, haset ettiği zaman şerrinden” Her hasetçiden haset yaptığı zaman Allah’a sığınırım. Haset, Allah’ın bir kişiye vermiş olduğu nimetin yok olmasını istemektir.

Kuran

Felak Suresi

Tefsir’ül Münir ( Vehbe Zuhayli ) | İnterGez

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.