Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Az Bulutlu
İstanbul
22°C
Az Bulutlu
Sal 24°C
Çar 22°C
Per 21°C
Cum 20°C

108 – Kevser Suresi | Tefsir’ul Munir

108 – Kevser Suresi | Tefsir’ul Munir

Kevser Suresi | Tefsir’ul Munir ( Vehbe Zuhayli )

Peygamber Sallallahu Aleyhi Ve Sellem’e Bağışlanmış Lütuflar:

1- Hakikat, biz sana, Kevser’i ver­dik.

2- O halde Rabbin için namaz kıl,

3- Sana buğzeden, zürriyetsiz olan şüphesiz odur.

Açıklaması:

“Hakikat, biz sana, Kevser’i verdik.” Sana son derece bol ve büyük hayırlar lütfettik. Cennetteki bir nehir de bunlardandır. Allah onu Rasulullah (s.a.) ve ümmeti için bir ikram kıldı.

“O halde Rabbin için namaz kıl, kurban kes.” Biz sana aralarında Kev­ser nehrinin de bulunduğu dünya ve ahirette büyük hayırlar verdiğimiz gi­bi sen de farz ve nafile namazlarına devam et. Sırf Rabbin için onu eda et. Kurban, hac için hazırladığın koyun veya deveni ve diğer keseceklerini Al­lah Tealâ için ve Ona hiçbir ortak koşmadan Allah’ın ismi üzerine kes. Zi­ra seni hazırlayan ve nimetlerini sana yağdıran O’dur, başkası değildir. Başka bir ayette de şöyle emretti: “De ki: “Şüphesiz benim namazım da ibadetlerim de, hayatım da, ölümüm de hiçbir ortağı olmayan, alemlerin Rabbi Allah’ındır. Ben böylece emrolundum. Ben müslüman olanların ilki­yim.” (En’am, 6/162-163). Allah’tan başkasına namaz kılan, Allah’tan baş­kası için kurban kesen müşriklerin aksinedir bu. Peygamber (s.a.)’e nama­zının ve kurban kesmesinin O’nun için olmasını emretti. Bu aynı zamanda riyakâr münafıkların da aksinedir.

Katade, Ata’ ve İkrime: Murat bayram namazı ve kurban kesmektir, demişlerdir.

İbni Kesir diyor ki: Sahih olan “kesme” ile kastedilen hac kurbanını kesmek, olduğudur. Bunun için de Bera b. Azib’in Buhari ve Müslim’deki hadisinde şöyle dendi: Rasulullah(s.a.) bayram namazını kılar sonra da kurbanını keserdi ve: “Kıldığımız namazı kılıp kestiğimiz gibi kesenin kur­banı olmuştur, namazdan önce kesenin kurbanı da olmamıştır.” derdi. Ebu Bürde b. Niyar kalktı ve: “Ya Rasulallah! Ben koyunumu namazdan önce kestim. Bu günün etin sevildiği bir gün olduğunu anlamıştım.” dedi. Ona: “Senin koyunun et koyunudur.” dedi. O: “Benim bir dişi oğlağım var. İki ko­yundan daha sevimlidir bana. Benim için caiz olur mu?” dedi. “Senin için caiz olur, senden sonra da kimseye olmaz.” diye cevap verdi.

İbni Cerir ayetin tefsirinde şöyle dedi: Doğru olan şöyle diyenin sözü­dür: Bunun manası, namazının tamamını sadece ve tek olarak Rabbin için yap. Kurbanın da böyle. Putlar için değil O’nun için yap. Sana vermiş oldu­ğu ve sadece sana ait yaptığı eşsiz kerametler ve hayırlara şükür olarak.

“Sana buğzeden, zürriyetsiz olan şüphesiz odur.” Ey Muhammedi Sana kin besleyen, senin getirdiğin hidayete, hakka ve açık delile, parlak nura kin besleyen; o ebterdir, basittir, zelildir, dünya ve ahiret hayrından kesil­miştir. Ölümünden sonra hatırası kalmayandır. Bu müşriklerden bazıları­nın, As b. Vail’in, Hatice’den olma oğlu Abdullah vefat ettiğinde Peygamber (s.a.) hakkında söylemiş olduğu o ebterdir, sözüne reddiyedir. İbni Abbas, Mukatil, Kelbi ve müfessirlerin görüşü budur. Erkeklerde ebter olma çocu­ğu olmamadır. İbni Abbas’tan, Ebu Cehil hakkında indiği de rivayet edil­miştir. Peygamber (s.a)’e düşmanlık eden ve nüzul sebebinde anılanlar ve diğerleri için geçerlidir.

Kuran

Kevser Suresi

Tefsir’ül Münir ( Vehbe Zuhayli ) | İnterGez

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.