Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 12°C
Hafif Yağmurlu
İstanbul
12°C
Hafif Yağmurlu
Paz 15°C
Pts 13°C
Sal 10°C
Çar 12°C

106 – Kureyş Suresi | Tefsir’ul Munir

106 – Kureyş Suresi | Tefsir’ul Munir

Kureyş Suresi | Tefsir’ul Munir

Kureyş’e Allah’ın Nimetlerini Hatırlatma:

1- Kureyş’in emniyeti için.

2- ve yaz v°lculuklarında emni- yet oluşturduğu için.

3- Beyt’in ibadet etsinler onlar.

4- Onları açlıktan (koruyup) doyu­ran, kendilerine korkudan eminlik verendir O.

Açıklaması:

“Kureyş’in emniyeti için. Kış ve yaz yolculuklarında emniyet oluştur­duğu için. Şu Beyt’in Rabbine ibadet etsinler onlar.” Kureyş, şükür için Rabbine ibadet etsin. İki yolculuğu emniyet içinde ve onlara kolaylaştırdığı için. Hind ve Körfez’den gelen koku ve baharatları almak için kışın Ye­men’e. (Kışın olması orasının sıcak bölge olmasındandır). Ve yazın da zirai ürünler almak için Şam’a. (Yazın olması oranın sıcak bölge olmasındandır). Kureyş Mekke’de ticaretle yaşıyordu. Bu iki sefer olmasa idi orada kala­mazlardı. Beyt’in civarında emniyette olmasalar hareket edemezlerdi. On­lara baskın yapılmıyordu. Çünkü Araplar, Kureyş, Allah azze ve celle’nin Beyt’inin ehlidir, diyorlardı. Mekke ehli Kureyş’e bütün bu ihtiram ve say­gı, Ka’be vasıtası ile Allah’ın onlara hazırladığı bir lütuftu. Onlar da bu ni­meti ikrar edip, ibadet ve tazimde yalnız Allah’a yönelmeli idiler.

Muhammed b. İshak ve Abdurrahman b. Zeyd b. Eşlem bu surenin ön­cesi ile bağlantılı olduğunu söylemişlerdir. Zira onlara göre mana: Mek­ke’ye fili sokmadık. Kureyş’in emniyetli bir şekilde yaşamaları için de sa­hiplerini helak ettik. Yani Kureyş’in şehirlerinde emniyetle toplanıp ülfet etmeleri için.

Netice olarak bu iki nimeti Fil sahiplerinin engellenmesi ve Harem ci­varında bulunup orada emniyetlerinin sağlanarak yaşamaları, eğer diğer nimetleri için Allah’a ibadet etmiyorlarsa, bu iki nimet için ibadet etmeli­dirler. Allah Tealâ onlara, Ka’be’nin etrafında ibadet ettikleri putlara rağ­men o Beyt’in sahibi olduğunu söylüyor. Onlar Kabe sayesinde diğer Arap­lara göre daha şerefli oldular.

Razi: “Şu Beyt’in Rabbine ibadet etsinler onlar.” ayeti hakkında diyor ki: Bilesin ki nimet verme iki türlüdür. Birisi zararı defetmek, diğeri de fayda sağlamaktır. Birincisi daha önemli ve daha önceliklidir. Bunun için de: Candan zararı defetmek vaciptir. Faydayı sağlamak ise vacip değildir, demişlerdir. Bu sebeple de Allah Tealâ zararı defetme nimetini Fil suresin­de, nimet kazandırmayı da bu surede beyan etti. Bu iki nimet itibarı ile de Rableri onlara ibadeti ve O’na kulluğu, buna bağlı olarak ta şükrün edasını emretti: “Şu Beyt’in Rabbine ibadet etsinler onlar.”[1]

İbadet, ibadet edilene olabilecek en ileri noktada boyun eğme ve tezel-lüldür. Kulluğun manası ancak bu şekilde tamamlanır.

Ardından Allah Tealâ Kureyş’e, şu Beyt’in Rabbinin vasfedildiği başka nimetlerini zikretti:

“Onları açlıktan (koruyup) doyuran” O, Beyt’in Rabbidir. Onları, bu iki sefer sebebi ile açken doyuran, onlara rızkı bollaştırandır. Onları daha önce bulundukları şiddetli bir açlıktan kurtarmıştır.

“Kendilerine korkudan eminlik verendir O.” Onlara emniyet ve istik­rar lütfunda bulundu. O halde sadece ve tek olarak O’na ibadet etmelidir­ler. İbni Kesir dedi ki: Bunun içindir ki, bu emre uyan için Allah dünya em­niyeti ile ahiret emniyetini birleştirir. Asi olandan ise ikisini de alır: “Allah o memleketi bir örnek olarak ir ad etti ki o, korkudan emin ve sakindi. Rız­kı da kendisine her bir yandan bol bol geliyordu. Fakat o, Allah’ın nimetlerine nankörlük etti de Allah da ona işlemekte İsrar ettikleri yüzünden açlık ve korku libasını tattırdı.” (Nahl, 16/112).

Araplar birbirlerine baskın yapıp esirler alıyorlardı. Kureyş -daha ön­ce de değinildiği gibi- Harem’in konumu nedeni ile emniyette idi; Habe-şe’nin fiili korkusundan emin oldukları gibi: “Çevrelerindeki insanların zor­la kapılmakta olmalarına rağmen korkusuz (bir yer) yaptığımızı onlar gör­mediler mi?” (Ankebut, 29/67).

Kuran

Kureyş Suresi

Tefsir’ül Münir ( Vehbe Zuhayli ) | İnterGez

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.