Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 14°C
Hafif Yağmurlu
İstanbul
14°C
Hafif Yağmurlu
Cts 20°C
Paz 21°C
Pts 21°C
Sal 22°C

106 – Kureyş Suresi | Şifa Tefsiri

Mekke’de Nazil olmuştur, dört ayettir. Peygamber efendimiz bir hadisi şerifinde “Cihadı terkeder, öküzün kuyruğuna yapılır, ziraata razı olursanız Allah üzerinize zilleti indirir. Yeniden dine dönünceye kadar da o zilleti kaldırmaz!” buyurarak statik bir toplum değil, dinamik bir toplum olmamızı istemektedir.

106 – Kureyş Suresi | Şifa Tefsiri

Kureyş Suresi | Şifa Tefsiri ( Mahmut Toptaş )

Hareket etmeyen su kokar. Bütün yükü, değirmenin hareket etme­yen alt taşı çeker.

Rabbimiz bu surede yaz ve kış durmadan ticaret kervanları düzen­leyen Kureyş kabilesinin, kendi içindeki ve ulu s lar ar asındaki uyumuna dikkat çekiyor. Mekke’de oturmalarının onlara yurt içinde ve yurt dışında kazandırdığı saygınlığı ve bu saygınlığın ticaretle desteklenmesi gerektiğini hatırlatmaktadır.[2]

1- Kureyş’in kaynaşması için,

2- Kış ve yaz (iş) seyahatlerinde kaynaşmaları için,

3- Şu evin (Kabe’nin) Rabbine ibadet etsinler.

4- O (Rab) ki, onları açken doyurdu ve onları korkudan emin kıldı.

Tarih içinde bu sureye inanan ve namazlarında devamlı okuyan müslü-manlar, Mekke’yi Merkez kabul ederek, oraya günde beş defa bağlılık­larım ifade ederek dünyanın her tarafına dağılmışlar. Yemenden, Çine Filipinlere, Güney Afrikadan Viyanaya kadar ticareti de ellerinde tut­muşlar.

Bu surede belirtildiği gibi, iki gayeleri vardı. Aç insanları doyurmak, Ka’benin sahibine ibadet etmek ve O’na ibadete mani olan engelleri yıkmak.

Allah nimetlerini verirken, kişilerin ağzına koymaz. Kişinin elini, ayaklarım, dişlerini, dilini ve diğer insanları vasıta kılar. Biz gönüllerin gıdası ibadetle, midelerin gıdası yiyecek maddelerinin, herkese enaz ihtiyacı kadar ulaşmasına sebeb olalım.

Bu sure bize, imansızlıkla açlığın tehlikesine dikkat çekmektedir. Onun için dinimiz, islam dininden olmayan muhtaçlara verilenin de sa­daka olduğunu bildirir.

Bu sureyi okurken biz; yurt içi barışın ve uluslar arası saygınlığın bütün müslümanların emin beldeye dönmesi, dünya ticaretine hakim olması ve aralarında fakir insanın bırakılmaması ile mümkün olduğunu öğreniyoruz. Bu surede bahsedilen Kureyş kabilesidir. Sebebi .nüzul, ayeti tahsis etmediğine göre, şimdi kasdedilen Mekke’de oturanlar vede dünyanın her tarafından Kabeye yönelenlerdir.

Mekkede oturan ve dünyanın her tarafından Kabeye yönelenlere “Bu evin (Kabe’nin) Rabbine ibadet ediniz” emriyle Riyala, Krala, Dolara, Rubleye, Liraya ibadeti yasaklamış oluyor. Ve Kabe’nin Rabbine ibadet edenlerin hem kendi aralarında hem de dünya devletleri arasında saygınlık kazanacağını bu sure bize haber veriyor.

Kuran

Kureyş Suresi

Şifa Tefsiri ( Mahmut Toptaş ) | İnterGez

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.